2015 Auckland Secondary School Championships

Paradice, 150 Lansford Cres, Avondale

May - September 2015

Schools Home

Previous Winners : Boys | Girls | Mixed

Lion Foundation

 

Final Standings

Boys

 1    Birkenhead College Black
    Eloise Pointon, Kurt Haynes, Hadassah Moreton, Abhishek Rughani
2   Birkenhead College Blue
    Hirohide Igarashi, Reo Kamada, Terrence Ho, Jayson Jiang, Shota Nakano
3   Papatoetoe High School
    Sharad Singh, Jack Shimmin, Ricardo Guillard, Jarod Greenbury

Girls

1   Epsom Girls Grammar School Sophie
    Sophie Tran, Anna Parsons, Jaden Godfrey, Claire Crooks, Alyse Johnson
2   Epsom Girls Grammar School Benedict
    Bethany Carter, Hannah MacPherson, Snigdha Saha, Gillean Miller
3   Papatoetoe High School
    Sally Sok, Trang Do, Amanda Thomas, Shanie Prasad, Fatima Hurrell
4   Epsom Girls Grammar School Azalea
    Renee Zhang, Shreya Raniga, Sanchita Vyas, Toshiko Fredericksens
5   Epsom Girls Grammar School Brianna
    Brianna Fuller, Shim Gicole, Grace Middleton, Isla Thomson, Tammy Huang
6   St Dominics College
    Joelle Burt, Gabriella Brayne, Alicia Doyle,
7   Epsom Girls Grammar School Katrina
    Katrina Shepherd, Selena Haworth, Sulun Zheng, Sophia Jones, Sophie Lai

Mixed

1   Lynfield College Green
    Tanmay Arora, Aldi Ting, Esther Tomkinson, Niamh Masterson, Eric Bielby, Tuku Temaro
2   Birkenhead College Gold
    Zoe Wallace, Nicholas Tozer, Michaela Fleming, Jackson McLay
3   Lynfield College Gold
    Aamon Zhang, Sophia Jin, Jason Xu, Jan Yiew, Kirsty Gong, Krish Duff

Novice Curlers Shield

1   Papatoetoe High School Boys
    Sharad Singh, Jack Shimmin, Ricardo Guillard, Jarod Greenbury


Draw and Results

Thursday 30 April & 7 May

Have a Go and Training

Thursday 14 May – Round 1

 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  EGGS Benedict 1 2   2 6       11
 Papatoetoe HS Girls     1     2     3
B  Birkenhead Col Blue     2 2 1       5
 Birkenhead Col Black 1 3             4
C  EGGS Azalea   0 2 2 1       5
 St Dominics 1               1
D  Papatoetoe HS Boys 1 1   2 2       6
 Birkenhead Col Gold     2     2     4
E  EGGS Sophie                 W
 EGGS Brianna                 L

 

Thursday 21 May – Round 2

 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  EGGS Brianna     1   1 3 2   7
 EGGS Azalea 1 2   2         5
B  St Dominics 2 3   3 1 1 1   11
 EGGS Katrina     1           1
C  Birkenhead Col Gold 2 2 2     3 2   11
 Papatoetoe HS Girls       1 2       3
D  EGGS Benedict 3   1 1 1       5
 EGGS Sophie   2             2
E  Training                  
Bye  Birkenhead Col Black

 

Thursday 28 May – Round 3

 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  Lynfield Col Gold                 W
 EGGS Katrina                 L
B  EGGS Sophie 4 1   1 2   3   11
 Birkenhead Col Gold     3     2     5
C  Birkenhead Col Blue 1     1 2 1     5
 Papatoetoe HS Boys   1 1       1   3
D  Birkenhead Col Black   1 1 1 1 2     6
 EGGS Benedict 5               5
E  Lynfield Col Green   2     0 2     4
 EGGS Azalea 1   0 1         2

 

Thursday 4 June – Round 4

 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  Papatoetoe HS Girls 2 2     0 1 1 1 7
 St Dominics     2 1         3
B  EGGS Brianna   3     2 1     6
 EGGS Katrina 1   1 2     1   5
C  EGGS Azalea 2   1 3 1       7
 Lynfield Col Gold   1       1     2
D  EGGS Benedict 4     2 4       10
 Papatoetoe HS Boys   3 4     1     7
E  Birkenhead Col Black 3 4 2 2         11
 EGGS Sophie         1 1     2

 

Thursday 11 June – Round 5

 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  Birkenhead Col Black                 W
 St Dominics                 L
B  Birkenhead Col Blue 2 5 1 4 2       14
 EGGS Azalea           1     1
C  Papatoetoe HS Girls   1 1 1   2 2   7
 Lynfield Col Gold 3       2       5
D  Birkenhead Col Gold   3       1     4
 Lynfield Col Green 1   1 1 1       4
E  Papatoetoe HS Boys 1   0 1 1 1 1   5
 EGGS Brianna   1             1

 

Thursday 18 June – Round 6

 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  EGGS Benedict 1   2 2         5
 EGGS Katrina   1     1       2
B  EGGS Sophie   1 1     1   3 6
 Papatoetoe HS Girls 0     1 1   1   3
C  Lynfield Col Green   1 1 2 1   1   6
 St Dominics 1         1     2
D  Birkenhead Col Black 1 1 3   2 1     8
 Birkenhead Col Gold       2         2
E  Birkenhead Col Blue     2   3 4   2 11
 EGGS Brianna 1 1   2     3   7

 

Thursday 25 June – Round 7

 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  Birkenhead Col Gold 1 1 1     1 1   5
 Lynfield Col Gold       1 2       3
B  Lynfield Col Green   2 1 4 1       8
 EGGS Katrina 1         1     2
C  EGGS Benedict 2     1 1       4
 EGGS Azalea   0 1     1     2
D  Birkenhead Col Blue 4 2     2   1   9
 EGGS Sophie     2 4   1     8
E  Birkenhead Col Black 5 2 1   1 2     11
 Papatoetoe HS Boys       2         2

 

Thursday 2 July – Round 8

 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  Lynfield Col Green 2   1 1 2 1 1   8
 Papatoetoe HS Girls   2           1 3
B  St Dominics 1 3   1     2 1 8
 Birkenhead Col Gold     1   2 1     4
C  EGGS Brianna   1   2   1 2   6
 Lynfield Col Gold 1   1   1       3
D  Papatoetoe HS Boys   5     1 2   2 10
 EGGS Azalea 2   3 1     1   7
E  EGGS Sophie 1 2 2 2 3 2     12
 EGGS Katrina                 0

 

Thursday 9 & 16 July

School Holidays

Thursday 23 July – Round 9

 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  Birkenhead Col Black   0 1 3   2     6
 EGGS Brianna 1       1       2
B  Lynfield Col Gold 1   2 2 1   1   7
 Lynfield Col Green   2       3     5
C  EGGS Benedict 2   1 2   2     7
 St Dominics   2     1       3
D  Papatoetoe HS Girls 3   1 1 1 1     7
 Papatoetoe HS Boys   1         4   5

 

Thursday 30 July – Round 10

 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  Birkenhead Col Blue 1 1 3 1 1 4     11
 Birkenhead Col Gold                 0
B  EGGS Sophie 1 3 1 1 2 3     11
 EGGS Azalea                 0
C  Birkenhead Col Black 1 1 3   4 1     10
 Papatoetoe HS Girls       1         1
D  EGGS Benedict 2 1 1 3 1       8
 Lynfield Col Green           2     2
E  St Dominics 1   1   2   1   5
 EGGS Brianna   1   1   1     3

 

Thursday 6 August – Round 11

 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  EGGS Azalea 1   1 1   1     4
 EGGS Katrina   0     3       3
B  Birkenhead Col Black 3 5 6 2 1       17
 Lynfield Col Gold           1     1
C  Papatoetoe HS Boys 1 1   1     1 3 7
 EGGS Sophie     2   3 2     7
D  EGGS Benedict   1   3 1 1     6
 Birkenhead Col Blue 2   1       1   4
E  Birkenhead Col Gold 1   1 1   1 1 3 8
 EGGS Brianna   1     1       2

 

Thursday 13 August – Round 12

 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  EGGS Sophie   2   1   1 3   7
 St Dominics 2   2   2       6
B  EGGS Azalea   1 3 2         6
 Birkenhead Col Gold 1       2 1 1   5
C  EGGS Katrina - 1   1 1   2   5
 Papatoetoe HS Boys -   1     2     3
D  Birkenhead Col Blue   3 4 1 2 1 1   12
 Papatoetoe HS Girls 2               2
E  Lynfield Col Green 4 1     3   1   9
 EGGS Brianna     1 1   2     4

 

Thursday 20 August – Round 13

 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  Birkenhead Col Black 1   2   2 5     10
 EGGS Katrina   2   1         3
B  EGGS Benedict 3   2     1 2   8
 Lynfield Col Gold   1   0 2       3
C  EGGS Sophie 1   2   1 1   2 7
 Lynfield Col Green   2   1     1   4
D  Papatoetoe HS Girls 2 1 2   1 2     8
 EGGS Brianna       1     1 2 4
E  Birkenhead Col Blue                 W
 St Dominics                 L

 

Thursday 27 August – Round 14

 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  EGGS Azalea                 7
 Birkenhead Col Black                 6
B  EGGS Benedict                 8
 Birknhead Col Gold                 7
C  EGGS Katrina                 W
 Papatoetoe HS Girls                 L
D  Lynfield Col Gold                 7
 St Dominics                 4
E  Lynfield Col Green                 6
 Birkenhead Col Blue                 4

 

Thursday 3 September

North Island Secondary Schools Championships

Thursday 10 September – Round 15

 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  EGGS Benedict       5   1     6
 EGGS Brianna 1 1 1   3       6
B  EGGS Sophie 2 4   1   2 1   10
 Lynfield Col Gold     2   1       3
C  St Dominics 5 1 5           11
 Papatoetoe HS Boys       1 1 1 3   6
D  Birkenhead Col Black 2 1 1 2 1       7
 Lynfield Col Green           1     1
E  Papatoetoe HS Girls   1 1 1 2       5
 EGGS Azalea 1               1

 

Thursday 17 September – Round 16

 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
B  Birkenhead Col Blue 4 2 1 3 4 4     18
 Lynfield Col Gold                 0
C  Papatoetoe HS Boys   2     3   2   7
 Lynfield Col Green 1   2 2   1     6
D  Birkenhead Col Gold 2 1 1 3 1 3     11
 EGGS Katrina                 0

 

Thursday 24 September – Round 17

 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  Papatoetoe HS Boys 2 2 1     2 1   8
 Lynfield Col Gold       3 2       5
   Girls Final
B  EGGS Sophie   3   2   3     8
 EGGS Benedict 1   1   3       5
   Girls 3rd/4th
C  Papatoetoe HS Girls 1 3 6 1         11
 EGGS Azalea         1 2     3
D  EGGS Katrina   2 1   2 1     6
 Birkenhead Col Blue 3     2         5

 

Round Robin Standings

StandingsResults Grid 
PosTeamPlayedWonDrewLostPoints
1/2G  EGGS Benedict 12 10 1 1 21
1B  Birkenhead Col Black 12 10   2 20
2B  Birkenhead Col Blue 12 9   3 18
1/2G  EGGS Sophie 12 8 1 3 17
3B  Papatoetoe HS Boys 12 6 1 5 13
1M  Lynfield Col Green 12 6 1 5 13
3/4G  Papatoetoe HS Girls 12 5   7 10
3/4G  EGGS Azalea 12 5   7 10
2M  Birkenhead Col Gold 12 4 1 7 9
5G  EGGS Brianna 12 3 1 8 7
3M  Lynfield Col Gold 12 3   9 6
6G  St Dominics 12 3   9 6
7G  EGGS Katrina 12 3   9 6
 Teams level on points are ranked by head-to-head results amongst tied teams
 Rankings are for B(oys), G(irls) and M(ixed) competitions

 

Competition Format

  • The Auckland Secondary Schools Curling competition runs on Thursday evenings during Terms 2 and 3
  • Teams will not play every week
  • Teams may be 4, 5 or 6 players – four play at any one time, but we recommend that you have at least five in your team