Honours Boards : Schools | All

Auckland Secondary School Championship – Girls
 Year Winners
2003  Birkenhead College
  Catherine Vaka, Tash Dallow, Caroline Slooten, Ros McKenzie
2004 Baradene College (1=)
  Alana Bebich, Stephanie McLaren, Anna Norcross, Madeline Gee, Hannah Griffin, Isobel Hayhow
  Birkenhead College (1=)
  Yuu Terazawa, Lisa Coulham, Eloise Coveney, Faoa Gatoloai, Lisa Chadwick
  Epsom Girls Grammar School (1=)
  Renee Hooker, Ayla Surtees, Alyce Hooker, Olivia Birdsall
2005 Birkenhead College
  Hyojung Seo, Midori Sato, Kaori Uruga, Yuka Tanaka
2006 Auckland Girls Grammar School
  Ophir Karon, Elizabeth Henty, Natalie Sargon, Samantha Khoo
2007 Birkenhead College
  Hyeo-Eun Jung, Elizabeth Shin, Hisato Motogami
2008 Epsom Girls Grammar School
  Lisa Ku, Courtenay Kay, Monica Stone, Vanessa Bradley
2009 Epsom Girls Grammar School
  Chelsea Farley, Thivya Jeyaranjan, Tessa Farley, Emily Whelan
2010 Henderson High School
  Brittany Taylor, Shelley Addison-Bell, Waverley Taylor, Maria Anderson
2011 Henderson High School
  Waverley Taylor, Maria Anderson, Shelley Addison-Bell, Nicola Duncan
2012 Birkenhead College
  Eleanor Adviento, Kelsi Heath, Gabrielle PoChing, Eloise Pointon
2013 Epsom Girls Grammar School Chloe
  Chloe Li, Julia Fu, Vanessa Wong, Serena Lu
2014 Epsom Girls Grammar School Benedict
  Bethany Carter, Hannah Macpherson, Snigdha Saha, Gillean Miller
2015 Epsom Girls Grammar School Sophie
  Sophie Tran, Anna Parsons, Jaden Godfrey, Claire Crooks, Alyse Johnson
2016 Epsom Girls Grammar School Azalea
  Toshiko Frederiksens, Renee Zhang, Shreya Raniga, Sanchita Vyas
2017 St Dominics College
  Joelle Burt, Janine Aunzo, Alicia Doyle, Azimah Ali, Gabriella Brayne, Emily Butler
   
     
 Year Runners up
2003  
2004 Title shared – no runner-up
2005 Westlake Girls High School
  Lauren Walker, Nava Fedaeff, Erica Lawn, Kate Smith
2006 Westlake Girls High School
  Nava Fedhaeff, Kate Smith, Erica Lawn, Lauren Walker, Polly Smith
2007 Epsom Girls Grammar School
  Lisa Ku, Courtney Kay, Vanessa Bradley, Alton Wall
2008 Baradene College
  Lee-ande Hill, Florence Ng, Marilyn Tan, Katherine Yip
2009 Henderson High School
  Brittany Taylor, Shelley Addison-Bell, Waverley Taylor
2010 Epsom Girls Grammar School
  Tessa Farley, Samantha Leon, Alice Akaoka, Suzie Yang
2011 Massey High School
  Sophie Prebble, Anna Mullin, Lisa Mattson, Chelsea Oswin
2012 Epsom Girls Grammar School Claire
  Sophie Tran, Sarah Latif, Claire Crooks, Jaden Godfrey
2013 Epsom Girls Grammar School JJCS
  Epsom Girls Grammar School JJCS
2014 Papatoetoe High School Ha
  Meky Ha, Marcella Nielson, Summer-rose Jensen, Jessica Loh
2015 Epsom Girls Grammar School Benedict
  Bethany Carter, Hannah Macpherson, Snigdha Saha, Gillean Miller
2016 Lynfield College Green
  Kirsty Gong, Jan Yiew, Sopjia Jin, Shania Sen
2017 Epsom Girls Grammar School Benedict
  Emily White, Imogen Wyers, Madeline Greig, Grace Middleton
   
   

Find us on Facebook
Follow us on twitter

Entries Open

New Zealand Schools
Auckland, 30 Sep-2 Oct
Entries close 14 August

NZ Senior CCs
Naseby, 8-10 September
Entries close 18 August

South Island Schools
Dunedin, 1-3 September
Entries close Mon 25 Aug

NZ Rep Self Nomination
Please complete ASAP

Funding Support

four winds


Performance Brush Co


The Trusts Community Foundation


Lion Foundation


NZ Community Trust


Pub Charity


Otago Community Trust


foundation north logo


Auckland Council


Sport New Zealand

Website support

NZ Curling is grateful to 4success
for their website support

NZ Curling thanks 4success for generous support with website development
Professional Website
Design and Development