2021 NZ Mixed Doubles Qualifier

MCI, Naseby

29 July - 1 August 2021

Qualifier and Championship

Championship History

The format to find the NZ Mixed Doubles champions has changed. Only teams that play in, and qualify from, this Qualifier tournament will be eligible to play in the NZ Championship.

The format for the Qualifier depends on the number of entries. Because 12 teams have entered, they will be split into two pools, and four will qualify for the NZMD Championship.

The NZ Mixed Doubles Championship will be held Friday 17 - Sunday 19 September. It will be a double round-robin with a best-of-five final (including RR games).

 

Teams Entered

   

Pool A

    Ruby Kinney and Hunter Walker
    Temika Apuwai-Bishop and Nelson Ede
    Bridget Becker and Scott Becker
    Olivia Russell and Ben Smith
    Natalie Thurlow and Warren Dobson
    Zoe Harman and Darcy Nevill
   

Pool B

    Rachael Pitts and Sam Flanagan
    Kelsey Costello and Brodie Costello
    Mhairi-Bronté Duncan and Brett Sargon
    Grace Apuwai-Bishop and Jayden Apuwai-Bishop
    Courtney Smith and Anton Hood
    Lucy Neilson and William Becker

 

Draw and Results

Thursday 29 July

 12:00 pm – Pool A, Draw 1
Sheet  TeamLSD 12345678 Total
A    Olivia & Ben                        
   Bridget & Scott                        
B    Ruby & Hunter                        
   Temika & Nelson                        
C    Nat & Dobbie                        
   Zoe & Darcy                        

* Powerplay called by the team with hammer

 3:30 pm – Pool B, Draw 1
Sheet  TeamLSD 12345678 Total
A    Grace & Jayden                        
   Mhairi-Bronté & Brett                        
B    Rachael & Sam                        
   Kelsey & Brodie                        
C    Courtney & Anton                        
   Lucy & William                        

 

 7:00 pm – Pool A, Draw 2
Sheet  TeamLSD 12345678 Total
A    Ruby & Hunter                        
   Zoe & Darcy                        
B    Nat & Dobbie                        
   Olivia & Ben                        
C    Temika & Nelson                        
   Bridget & Scott                        

 

Friday 30 July

 8:30 am – Pool B, Draw 2
Sheet  TeamLSD 12345678 Total
A    Rachael & Sam                        
   Lucy & William                        
B    Grace & Jayden                        
   Courtney & Anton                        
C    Kelsey & Brodie                        
   Mhairi-Bronté & Brett                        

* Powerplay called by the team with hammer  

 12:00 pm – Pool A, Draw 3
Sheet  TeamLSD 12345678 Total
A    Temika & Nelson                        
   Nat & Dobbie                        
B    Olivia & Ben                        
   Zoe & Darcy                        
C    Bridget & Scott                        
   Ruby & Hunter                        

 

 3:30 pm – Pool B, Draw 3
Sheet  TeamLSD 12345678 Total
A    Kelsey & Brodie                        
   Courtney & Anton                        
B    Lucy & William                        
   Grace & Jayden                        
C    Mhairi-Bronté & Brett                        
   Rachael & Sam                        

 

 7:00 pm – Pool A, Draw 4
Sheet  TeamLSD 12345678 Total
A    Zoe & Darcy                        
   Temika & Nelson                        
B    Nat & Dobbie                        
   Bridget & Scott                        
C    Ruby & Hunter                        
   Olivia & Ben                        

 

Saturday 31 July

 8:30 am – Pool B, Draw 4
Sheet  TeamLSD 12345678 Total
A    Lucy & William                        
   Kelsey & Brodie                        
B    Courtney & Anton                        
   Mhairi-Bronté & Brett                        
C    Racheal & Sam                        
   Grace & Jayden                        

* Powerplay called by the team with hammer

 12:00 pm – Pool A, Draw 5
Sheet  TeamLSD 12345678 Total
A    Nat & Dobbie                        
   Ruby & Hunter                        
B    Bridget & Scott                        
   Zoe & Darcy                        
C    Olivia & Ben                        
   Temika & Nelson                        

 

 3:30 pm – Pool B, Draw 5
Sheet  TeamLSD 12345678 Total
A    Courtney & Anton                        
   Rachael & Sam                        
B    Mhairi-Bronté & Brett                        
   Lucy & William                        
C    Grace & Jayden                        
   Kelsey & Brodie                        

 

Round Robin Standings

  Pool AWLDSCRB
HW
TAB
NE
BB
SB
OR
BS
NT
WD
ZH
DN
    Ruby & Hunter                  
    Temika & Nelson                   
    Bridget & Scott                   
    Olivia & Ben                   
    Nat & Dobbie                   
    Zoe & Darcy                   
  Q = Qualified for Championship, q = Qualified for playoff
  Pool BWLDSCRP
SF
KC
BC
MBD
BS
GAB
JAB
CS
AH
LN
WB
    Rachael & Sam                  
    Kelsey & Brodie                   
    Mhairi-Bronté & Brett                   
    Grace & Jayden                   
    Courtney & Anton                   
    Lucy & Will                  

 

Saturday 31 July, Qualifier Playoffs

 7:00 pm – Qualifier Playoff 1 of 3
Sheet  TeamLSD 12345678 Total
     A2 v B3
     A2                        
   B3                        
     B2 v A3
     B2   H                    
   A3                        

* Powerplay called by the team with hammer

Sunday 1 August, Qualifier Playoffs

 8:30 am – Qualifier Playoff 2 of 3
Sheet  TeamLSD 12345678 Total
     B3 v A2
     B3                        
   A2                        
     A3 v B2
     A3                        
   B2                        

 

 12:00 pm – Qualifier Playoff 3 of 3 (if required)
Sheet  TeamLSD 12345678 Total
     B2 v A3
     B2                        
   A3                        
     A2 v B3
     A2                        
   B3                        

 

Format and Rules

  • All games will be played under WCF rules.
  • First practice will start at the scheduled game time.
  • All games are eight ends, with a minimum of six ends to be played. An extra end will be played if games are tied at the end of eight.
  • After the 4th end a four-minute break will be held.
  • For the first games in each pool, a coin toss will be held to decide first practice. After the first draw, the teams named first have first practice.
  • The first-named teams have dark (red) rocks.
  • Each team will have a six-minute pre-game practice followed by LSDs where each person delivers a draw shot, one clockwise and one counter clockwise. The LSDs will determine hammer.
  • At the completion of the round robin teams in each pool will be ranked for playoffs using rule C9.
  • The top team from each pool qualifies for NZMD Championship.
  • The second and third ranked teams in each pool will play a crossover best-of-three playoff series for the last two places in the NZMD Championship, i.e. 2nd Pool A vs 3rd Pool B, and 2nd Pool B vs 3rd Pool A.
  • The marker stones will be rotated after every second draw: stones - 1 & 2 on first and second draws, 3 & 4 on third and fourth draws, 5 & 6 on fifth and sixth draws, 7 & 8 on seventh and eighth draws, 1 & 2 on ninth and tenth draws, and 3 & 4 in playoffs.
  • The teams can practise with the remaining six stones and after their practice notify the umpires of the stone they wish to not use. During the games, teams can change the spare stone for one of their allotted stones after notifying an umpire.

 

Qualifier Entry Details

  • The team entry fee is $300. The skip (or other player you nominate) will be invoiced and is responsible for prompt payment in full. Click here to see the player information document for full details.
  • The tournament draw will be confirmed a week after entries close.
  • Player eligibility and playing conditions are as set down in the New Zealand Curling Association Inc Tournaments Document and the WCF Rules of Curling.
  • Team Uniforms: NZCA encourages teams to wear match tops/and or uniforms in tournaments so team members are easily identifiable.
  • Entries have closed.