2011 Auckland Secondary Schools Championship

Paradice, Avondale

May - September 2011

Schools Home Previous Winners : Boys  Girls  Mixed

Final Standings

 

Boys

 1    Long Bay College Long
    Garion Long, Tamara Long, Miller Adams, Matt Hohaia
2   Birkenhead College Juniors
    Kurt Haines, Troy McLaren, Scotty Gannaway, Cameron Simms
3   Avondale College Collings

Girls

1   Henderson High School Taylor
    Waverley Taylor, Maria Anderson, Shelley Addison-Bell, Nicola Duncan
2   Massey High School Melon
    Sophie Prebble, Anna Mullin, Lisa Mattson, Chelsea Oswin

Mixed

1   Birkenhead College Adviento
    Eleanor Adviento, Jake Farrell, Kelsi Heath, Connor Cowling
2   Massey High School Powlesland
    Brogan Powlesland, Ashleigh Rapana, James Hale, Tomoko Konishi, Mort Heaven

 

Draw and Results

Thursday 19 May – Round 1

 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  Massey HS Powlesland   1   1 - 2   X 4
 Kelston Boys HS Moore 1   1   -   1 X 3
B  Long Bay College Long 1 1 2   2 1 X   7
 Massey HS Brits       2     X   2
C  Henderson HS Taylor 2     1 4   2 X 9
 Massey HS Melon   1 1     1   X 3

 

Thursday 26 May – Round 2

 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  Birkenhead Col Juniors - -   1   1 1 4 7
 Epsom Girls GS 1 - - 1   1       2
B  Birkenhead Col Girls -   1 1   1 X   3
 Avondale Col Allen - 1     1   X   2
C  Birkenhead Col Adviento 1   2 5   1   X 9
 Avondale Col Collings   4     2   1 X 7
D  Henderson HS Taylor 2     2   2 X   6
 Kelston Boys HS Moore   3 1   1   X   5

 

Thursday 2 June – Round 3

 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  Long Bay Col Long       2 3   X   5
 Henderson HS Metcalf 1 1 1     1 X   4
B  Henderson HS Taylor 1 1 1  1 2 1   X 7
 Epsom Girls GS 2             2 X 2
C  Massey HS Melon   2 1 1 1 2   X 7
 Massey HS Powlesland 1           1 X 2
D  Massey HS Brits 2 1     1 1 2 X 7
 Birkenhead Col Girls     1 3       X 4

 

Thursday 9 June – Round 4

 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  Birkenhead Col Girls 1 1   2 2   2 X 8
 Birkenhead Col Juniors     2     2   X 4
B  Birkenhead Col Adviento                 W
 Epsom Girls GS 2                 L
C  Epsom Girls GS 1 1     4 1   X   6
 Avondale Col Allen   1 1     1 X   3

 

Thursday 16 June – Round 5

 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  Birkenhead Col Adviento 1   2 4   2 X   9
 Henderson HS Taylor   2     2   X   4
B  Birkenhead Col Juniors 1 1 1   2   2 X 7
 Avondale Col Allen       1   1   X 2
C  Massey HS Brits 1   3 4 1 X     9
 Henderson HS Metcalf   1       X     1
D  Avondale Col Collings 1     2 1 1 X   5
 Massey HS Powlesland   2 2       X   4

 

Thursday 23 June – Round 6

 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  Avondale Col Collings                 7
 Epsom Girls GS 2                 1
B  Epsom Girls GS 1                 W
 Henderson HS Metcalf                 L
C  Kelston Boys HS Moore                 9
 Massey HS Melon                 2
D  Avondale Col Allen                 9
 Massey HS Brits                 2

 

Thursday 30 June – Round 7

 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  Massey HS Brits 1 3 3     1 X   8
 Epsom Girls GS 1       1 1   X   2
B  Avondale Col Collings                 W
 Kelston Boys HS Moore                 L
C  Long Bay Col Long 2 2   2 1 3 X   10
 Avondale Col Allen     1       X   1
D  Massey HS Powlesland                  W
 Epsom Girls GS 2                 L

 

Thursday 7 July – Round 8

 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  Birkenhead Col Juniors 3   3 1     1 X 8
 Henderson HS Metcalf   1     1 3   X 5
B  Birkenhead Col Adviento   1   2 2 3   X 8
 Massey HS Melon 2   2       2 X 6
C  Henderson HS Taylor     4   1 3 1 X 9
 Avondale Col Collings 1 1   1       X 3

 

Thursday 14 July – Round 9

 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  Avondale Col Allen 1   1 2     X   4
 Henderson HS Metcalf   -     1 2 X   3
B  Birkenhead Col Girls 2 1 1     1 1 X 6
 Epsom Girls GS 1       1 2     X 3
C  Birkenhead Coll Juniors                 W
 Massey HS Brits                 L

 

Thursday 4 August – Round 10

 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  Henderson HS Taylor   3 1 2   1 X   7
 Massey HS Powlesland 1       4   X   5
B  Long Bay Col Long 2   2 3 2   X   9
 Epsom Girls GS 1   2       2 X   4
C  Kelston Boys HS Moore 1 2   1   2   X 6
 Epsom Girls GS 2     1   1   2 X 4
D  Avondale Col Collings 1 1   1 3   X   6
 Massey HS Melon     2     1 X   3

 

Thursday 11 August – Round 11

 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  Long Bay Col Long   3 1 2 3       9
 Birkenhead Col Girls 1         4     5
B  Birkenhead Col Adviento   1   1 5 3     10
 Kelston Boys HS Moore 1   1       1   3
C  Massey HS Melon                  W
 Epsom Girls GS 2                 L

 

Thursday 18 August – Round 12

 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  Long Bay Col Long   2 1 2 1 1     7
 Birkenhead Col Juniors 3               3
B  Birkenhead Col Girls                 W
 Henderson HS Metcalf                 L
C  Massey HS Powlesland 2   5     2     9
 Birkenhead Col Adviento   4   2 1   1   8

 

Round Robin Standings

 Pool A
 TeamPWDLPtsLBC
Lon
BC
Gls
BC
Jrs
MHS
Bri
EGS
1
AC
All
HHS
Met
 LBC Long 6 6 0 0 12   W W W W W W
 BC Girls 6 4 0 2 8 L   W L W W W
 BC Juniors 6 4 0 2 8 L L   W W W W
 MHS Brits 6 3 0 3 6 L W L   W L W
 EGGS 1 6 2 0 4 4 L L L L   W W
 AC Allen 6 2 0 4 4 L L L W L   W
 HHS Metcalf 6 0 0 6 0 L L L L L L  
 Teams tied on points are ranked by head-to-head results
 Pool B
 TeamPWDLPtsBC
Adv
HHS
Tay
AC
Col
MHS
Pow
KBH
Mor
EGS
2
MHS
Mel
 BC Adviento 6 5 0 1 10   W W L W W W
 HHS Taylor 6 5 0 1 10 L   W W W W W
 AC Collings 6 4 0 2 8 L L   W W W W
 MHS Powlesland 6 3 0 3 6 W L L   W W L
 KBHS Moore 6 2 0 4 4 L L L L   W W
 EGGS 2 6 1 0 5 2 L L L L L   W
 MHS Melon 6 1 0 5 2 L L L W L L  

 

Thursday 25 August – Quarter-Finals 1

 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
B  Quarter-Final 1
 Massey HS Melon                 9
 Long Bay Col Long                 1
C  Quarter-Final 2
 Birkenhead Col Girls                 W
 Epsom Girls GS 2                 L
D  Quarter-Final 3
 Massey HS Powlesland                 9
 Massey HS Brits                 8

 

Thursday 1 September – Quarter-Finals 2

 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  Quarter-Final 4
 Avondale Col Collings                 W
 Epsom Girls GS 1                 L
B  Quarter-Final 5
 Henderson HS Taylor 3   1 4     2   10
 Avondale Col Allen   1     2 2     5
C  Quarter-Final 6
 Birkenhead Col Adviento -   -   2 1 2   5
 Henderson HS Metcalf - 1 - 1         2
D  Quarter-Final 7
 Birkenhead Col Juniors                 W
 Kelston Boys HS Moore                 L

 

Thursday 8 September – Semi-Finals

 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  Semi-Final 1
 Massey HS Melon - 2     3 1     6
 Birkenhead Col Girls -   1 2     1   4
B  Semi-Final 2
 Long Bag Col Long     3 3 1   2   9
 Avondale Col Collings 2 1       1     4
C  Semi-Final 3
 Henderson HS Taylor 3 3 3 1   1     11
 Massey HS Powlesland         1       1
D  Semi-Final 4
 Birkenhead Col Adviento 1 1   2   2     6
 Birkenhead Col Juniors     1   1       2
E  Semi-Final 5
 Massey HS Brits -       -       0
 Avondale Col Allen - 2 1 1 -       4

 

Thursday 15 September – Finals

 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
B  Mixed Final
 Birkenhead Col Adviento 3 2 1 2 3 X     11
 Massey HS Powlesland           X     0
C  Girls Final
 Henderson HS Taylor 1 2 3 2     X   8
 Massey HS Melon         1 1 X   2
D  Boys Final
 Long Bay College Long - 2   1 1       4
 Birkenhead Col Juniors -   1     1 1   3

 


Find us on Facebook
Follow us on twitter

Entries Open

NZ Rep Self-Nomination
Closes Tue 30 April

Auckland Club League
Starts Sunday 19 May
Entries close Tue 16 May

NZ Mixed (Fours)
Auckland, 2-3 June
Entries close Mon 27 May

NZ Mixed Doubles
Naseby, 14-16 June
Entries close Mon 13 May

NZ Nationals
Naseby, 4-7 July
Entries close Mon 13 May

NZ Juniors (U21)
Naseby, 12-14 July
Entries close Mon 13 May

NZ Seniors
Dunedin, 16-18 August
Entries close Mon 27 May