2018 North Island Secondary School Championships

Paradice, Avondale

3 - 6 September 2018

NZ Secondary Schools Sports Council logo

Final Standings

Previous Winners : Boys
Girls
Mixed
   

Boys

 1    Long Bay College Black
    Luka Katavich, Harrison Burns, Kyle Sowry, Sam Roe, Yannick Lange
 2    Lynfield College Grey
    Alan Chen, Stefan Mathews, Matthew Ouyang, Tameem Saeid, Daniel Torrey
   

Mixed

1   Lynfield College Red
    Rachel Barrowman, Giordi Gambassi, Nene Matsuki, Harsh Sharma, Simran Patel
   

Girls

1   Epsom Girls Grammar School Knock Out
    Jasman Vir Kaur, Katrina Shepard, Sara Youssef, Shreya Nair
2   Long Bay College Silver
    Lauren Billett, Caley Roe, Alice Oh, Caitlin Scott
3   Long Bay College Teal
    Megan Daish, Chante Van Dyke, Jolene Nel, Kassandra Tymoshuk
4   Epsom Girls Grammar School Squad Curl Out
    Emily Ashton, Charlotte Burton, Rose Thomson, Merle Hamilton
5   Epsom Girls Grammar School Benedict
    Emily White, Alex Miller, Elise Komatas, Imogen Wyas

 

Draw and Results

Monday 3 September – Rounds 1-3

 7:00 am
SheetTeam123456  Total
  Boys' Final, Game 1 of 3
B Lynfield Col Grey   2 2 1 1 1     7
Long Bay Col Black 2               2
E EGGS Benedict   2 1     3     6
EGGS Knock Out 3     2 1       6
D EGGS Squad Curl Out     3 2 2 2     9
Long Bay Col Silver 1 1             2
  Practice and learn Draw Shot Challenge
Lynfield Col Red
Long Bay Col Teal

 

 8:45 am, Round 2
SheetTeam123456  Total
E Lynfield Col Red 2 6 1 1 1       11
Long Bay Col Black           3     3
D Long Bay Col Teal 2 3 4 2   2     13
EGGS Benedict         1       1
B EGGS Knock Out   4 3 1 3       11
EGGS Squad Curl Out 1               1
  Practice and DSC
Long Bay Col Silver
Lynfield Col Grey

 

 10:30 am, Round 3
SheetTeam123456  Total
D Lynfield Col Grey 2 3 1 1 2       9
Lynfield Col Red                 0
B Long Bay Col Silver 2 1 1     1     5
Long Bay Col Teal       3 1       4
E EGGS Squad Curl Out   1 1 5 1 X     8
EGGS Benedict 1         X     1
  Practice and DSC
Long Bay Col Black
EGGS Knock Out

 

Wednesday 5 September – Rounds 4-5

 7:00 am
SheetTeam123456  Total
B Boys' Final, Game 2 of 3
Long Bay Col Black 2       3 1     6
Lynfield Col Grey   2 1 1         4
E Long Bay Col Teal     2 2 2       6
EGGS Knock Out 1 1       1     3
D Long Bay Col Silver     1 1 1 3     6
EGGS Benedict 1 1             2
  Practice and DSC
Lynfield Col Red
EGGS Squad Curl Out

 

 8:45 am, Round 5
SheetTeam123456  Total
C Long Bay Col Black 2   3   5       10
Lynfield Col Red   1   1         2
B EGGS Squad Curl Out     1 3 1 1     6
Long Bay Col Teal 2 2             4
D Long Bay Col Silver 3   1   1 3     8
EGGS Knock Out   1   3         4
  Practice and DSC
Lynfield Col Grey
EGGS Benedict

 

Round Robin Standings

RRGirlsWDLEGGS
SCO
LBC
Silver
LBC
Teal
EGGS
KO
EGGS
Bene
1 EGGS Squad Curl Out 3   1   W W L W
2 Long Bay Col Silver 3   1 L   W W W
3 Long Bay Col Teal 2   2 L L   W W
4 EGGS Knock Out 1 1 2 W L L   D
5 EGGS Benedict 0 1 3 L L L D  
 1st / 2nd in pool determined by head-to-head result

 

Wednesday 5 September – Semi-Finals

 10:30 am, Semi-Finals
SheetTeam123456  Total
A Lynfield Col Grey 1 3 4           8
Lynfield Col Red                 0
C Girls' Semi-Final, RR4 v RR1
EGGS Knock Out 2 1 1   1       5
EGGS Squad Curl Out       2         2
E Girls' Semi-Final, RR2 v RR3
Long Bay Col Silver 1 2 1           4
Long Bay Col Teal       1 1       2
  Practice and DSC
Long Bay Col Black                  
EGGS Benedict                  

 

Thursday 6 September (evening) – Finals

 6:45 pm for setup, Finals
SheetTeam12345678Total
  Boys' Final, Game 3 of 3
  Long Bay Col Black 1 1   3 2   1 2 10
Lynfield Col Grey     1     1     2
  Girls Gold medal match
  EGGS Knock Out 1 1   4 1     2 9
Long Bay Col Silver     0     2 1   3
  Girls Bronze medal match
  Long Bay Col Teal 4   3   3   1   11
EGGS Curl Out   2   2   1   1 6
  Introduction to Mixed Doubles
  Lynfield Col Red                  
EGGS Benedict                  

  

Entries

  • This event will run during Winter Tournament Week – the mornings of Monday 3rd and Wednesday 5th September (7:00 am - noon), and Thursday evening 6th September
  • Entries have closed

Format

  • Boys / Mixed Pool will play a double round robin; Girls will play a single round robin
  • All round robin games will be 6 ends. Finals will be 8 ends