2019 Auckland Club Championship

Paradice, Avondale

May - October 2019

Auckland News Membership and Fees Honours Board

Draw and Results

Big End Award
Teams

 * Teams are not final, changes to names and/or line-ups likely

 Black Ice Rhys Greensill, Mike Shaw, Meredith Shaw, Scotty Barkman, Peter Felsted, Tony Gallagher
 Break the Ice Joshua Eyre, Kieran Croxton, Lisa Douglas, Toni Snell
 Hacked Off Peter Taylor, Ken Clasper, Chanté van Dyk, Alex Judge
 House Hackers Calum Jacobs, Jordan Atutahi, Allan Barclay, Logan Barclay
 Ice Maidens Hannah Macpherson, Bethany Carter, Natasha Macpherson, Janine Aunzo
 Icy Death Ashley Abbot, John Barker, Matt Whineray, Sandra Thomas
 My Name is Curl Ryan Lewis, Kate Smirnova, Lisa Wu, Brett Sargon, Alex Keall, Kieran Ford
 Penguins Sasha Goloborodko, Nikita Derevianko, Ed McLain, Jane McLain
 Plan B Holly Gosse, Claire Suen, Stephen Curtis, Steph Curtis, Brogan Powlesland
 Rock Slide Brian Peel, John Hammond, Roberta Hammond, Boris Dropich, Rory Hammond
 Rockers Iain Craig, Gillian Craig, Lorne DePape, Dean Fotti, Joanna Olszewski, Gavin Brown, Kenny Thomson, Bill Howie
 Stonehenge Garion Long, Benjamin Frew, Kieran Grieve, Rebecca Long
 Thistles Liz Matthews, Glenys Taylor, Pauline Farra, Christine Bewick, Brittany Taylor
 Winging It Ian Ford, Craig Bickerstaff, Jennifer Jack, Merran Anderson
 -- Spares -- Rhys Williams, Bryn Williams, Jareth Mohammed, Paul Bickerstaff, Sam Fowler, Vicky Fowler, Jonah Tan, Earl Irving
 If you need a spare contact club captain Garion Long on 021 0818 1522

 

May

Sunday 5 & 12 May

Have a Go / Training

Sunday 19 May – Round 1

 4:20 pm – Setup for Session 1
SheetTeam12345678Total
B  Stonehenge 2 1 1 4 1 4     13
 Icy Death             3   3
C  Thistles   2 4 1   2 2   11
 Penguins 1       2       3
D  My Name is Curl 2   2 1 1       6
 Rock Slide   1       2     3
 Spare Sheets - Have a Go / Training
 7:00 pm – Session 2
SheetTeam12345678Total
A  Black Ice   2   0   2     4
 Break the Ice 1   1   2       4
B  Rockers 3   2 1 2   2   10
 Hacked Off   4       1     5
C  Ice Maidens 4   2   1 1     8
 Plan B   1   1         2
D  Winging It   4   1 1       6
 House Hackers 1   1     2     4

 

Sunday 26 May – Round 2

 4:20 pm – Setup for Session 1
SheetTeam12345678Total
A  Canadian Club group
B  Hope & Dexter group                  
C  Icy Death 4 3 2 2 1   5   17
 Black Ice           1     1
D  Thistles 2 1 2   1 3     9
 House Hackers       1         1
 
 7:00 pm – Session 2
SheetTeam12345678Total
A  Hacked Off 1       2 3 1   7
 Rock Slide   1 1 1         3
B  Rockers 2 1   2 1 1 3   10
 Stonehenge     2           2
C  Winging It 3   2   1 3 2   11
 Ice Maidens   2   1         3
D  Plan B   1 3 4   3 2   13
 Break the Ice 2       1       3
E  My Name is Curl 1 7 2   2 1 4 X 17
 Penguins       1       X 1

 

June

Sunday 2 June – no club league

NZ Mixed Fours Championship at Paradice

Sunday 9 June – Round 3

 4:20 pm – Setup for Session 1
SheetTeam12345678Total
B Penguins     1 1   1 1   4
Icy Death 1 1     1       3
C Rockers 1     3 2 1 2   9
House Hackers   3 2           5
D Stonehenge 5 3 4 1   3     16
Plan B         4       4
 
 7:00 pm – Session 2
SheetTeam12345678Total
A Thistles 3 1         2 2 8
Hacked Off     1 2 1 1     5
B Ice Maidens   1   2 1 2 1 1 8
Black Ice 1   5           6
C My Name is Curl 1   4 1   1     7
Winging It   1     2   2   5
D Rock Slide 2 1 3 1 2   1   10
Break the Ice           3     3

.

Sunday 16 June – Round 4

 4:20 pm – Setup for Session 1
SheetTeam12345678Total
B Plan B   1   1 3       5
Winging It 1   1     1     3
C House Hackers   2   2 2 1 X   7
Stonehenge 2   2       X   4
C Rock Slide 1   1   4       6
Ice Maidens   1   1   1 2   5
 Bye: Penguins -- Double Header: Stonehenge
 7:00 pm – Session 2
SheetTeam12345678Total
A Icy Death 2 1 2 2 3   2   12
Break the Ice           2     2
B My Name is Curl 2   2   1 1 X   6
Rockers   2   1     X   3
C Thistles 1 2 3 4   3     13
Black Ice         1   1   2
D Stonehenge   1 1 2 2 1 3   10
Hacked Off 1               1

 

Sunday 23 June – Round 5

 4:20 pm – Setup for Session 1
SheetTeam12345678Total
A  St Jude Scouts                  
 --                  
B  St Jude Scouts                  
 --                  
C                    
                   
D                    
                   
E  Training / practice                  
 - club & schools                  
 
 7:00 pm – Session 2
SheetTeam12345678Total
A                    
                   
B                    
                   
C                    
                   
D                    
                   
E                    
                   

 

Sunday 30 June – no curling

NZ Ice Hockey League at Paradice

July

Sunday 7 July – Round 6

 4:20 pm – Setup for Session 1
SheetTeam12345678Total
A Hype & Dexter                  
 --                  
B                    
                   
C                    
                   
D                    
                   
E                    
                   
 
 7:00 pm – Session 2
SheetTeam12345678Total
A                    
                   
B                    
                   
C                    
                   
D                    
                   
E                    
                   

 

Sunday 14 July – no curling

NZ Ice Hockey League at Paradice

Sunday 21 July – Round 7

 4:20 pm – Setup for Session 1
SheetTeam12345678Total
A Hype & Dexter                  
--                  
B                    
                   
C                    
                   
D                    
                   
E                    
                   
 
 7:00 pm – Session 2
SheetTeam12345678Total
A                    
                   
B                    
                   
C                    
                   
D                    
                   
E                    
                   

 

Sunday 28 July – no curling

NZ Ice Hockey League at Paradice

August

Sunday 4 August – Round 8

 

Sunday 11 August – Round 9

 

Sunday 18 August – curling TBC end of July

Possible NZIHL Final

Sunday 25 August – Round 10 or 11

 

September / October

Sunday 1 September onward – Club League continues

 

Round Robin Standings

 

Standings 
 TeamPlayedWonDrewLostPoints 
  My Name is Curl 4 4   0 8  
  Thistles 4 4   0 8  
  Rockers 4 3   1 6  
  Stonehenge 5 3   2 6  
  Ice Maidens 4 2   2 4  
  Icy Death 4 2   2 4  
  Plan B 4 2   2 4  
  Rock Slide 4 2   2 4  
  Winging It 4 2   2 4  
  Penguins 3 1   2 2  
  Hacked Off 4 1   3 2  
  House Hackers 4 1   3 2  
  Black Ice 4 0 1 3 1  
  Break the Ice 4 0 1 3 1  
Full Results Grid 
 Final RR rankings will be by head-to-head results amongst tied teams
 Teams ranked 1-4 will qualify for A Division playoffs, 5-8 for B, 9-11 for C, 12-14 for D