2018 Auckland Club Championship

Paradice, Avondale

April - October 2018

Auckland News Membership and Fees Honours Board
The Trusts Community Foundation WCF DAP logo

Awards

   Spirit of Curling Benjamin Frew, Sasha Goloborodko, Earl Irving
  Coach of the Year Benjamin Frew, Pauline Farra
  Development & Promotion Lorne DePape, Ian Ford
  Above and Beyond Peter Taylor
  Team of the Year Penguins
  Most Improved Curler Logan Barclay, Ken Clasper, Jennifer Jack, Arisa Parr-Whalley, Rebecca Treacy
  Rookie of the Year Nikita Deverianko, Sasha Goloborodko

Final Standings

A Division

 1    Stonehenge
  Garion Long, Benjamin Frew, Kieran Grieve, Rebecca Treacy
2   Cleansweep
  Chelsea Farley, Ryan Lewis, Kate Smirnova, Lisa Wu, Tessa Farley
3=   Rockers
  Iain Craig, Lorne DePape, Gillian Craig, Gavin Brown, Kenny Thomson, Bill Howie
3=   Penguins
  Sasha Goloborodko, Nikita Derevianko, Jane McLain, Ed McLain

B Division

1   Hacked Off
  Peter Taylor, Ken Clasper, Daniela Sutcliffe, Erl Sutcliffe
2   Net Hackers
  Keith Bond, Calum Jacobs, Jordan Atutahi, Diogo Alves, Hector Herrera
3   Winging It
  Ian Ford, Craig Bickerstaff, Mark Jacobs, Paul Bickerstaff, Dylan Ford
4   Thistles
  Liz Matthews, Glenys Taylor, Pauline Farra, Christine Bewick, Brittany Taylor

C Division

1   Rock Slide
  Rory Hammond, Roberta Hammond, John Hammond, Brian Peel
2   Rockbreakers
  Brett Sargon, Kieran Ford, Karyn Gaudin, Rich Noller
3   Diamonds
  John Allen, Fred Bauer, Earl Irving, Chris Wallace, Janine Aunzo
4   Icy Death
  Matt Whineray, Sandra Thomas, Ashley Abbott, John Barker

D Division

1=   Plan B
  Holly Gosse, Allen Hsu, Claire Suen, Brogan Powlesland
1=   House Crashers
  Allan Barclay, Logan Barclay, Jennifer Jack, Will Grimwood
3   Sliders
  Craig Parr-Whalley, Arisa Parr-Whalley, Kaiyu Parr-Whalley, Kieran Horler

League Round Robin

1   Stonehenge
2   Rockers
3   Cleansweep

Big End Award

1   Stonehenge – 7 points, Round 10


Draw and Results

March & April – Pre-Season

 

Sunday 4, 11, 18 & 25 March – Come and Try Curling

For new and newish curlers

Sunday 8 & 15 April – Have a Go / Training

Have a Go for new curlers, Training for all curlers

Sunday 22 April – No curling

Another booking at Paradice Avondale

Sunday 29 April – Mini-Spiel

Short social games for all levels, beginner to advanced

 

May – Rounds 1-3

 

Sunday 6 May – Round 1

 5:00 pm, Session 1
SheetTeam12345678Total
A  Thistles 2 1   2     1 1 7
 Hacked Off     2   3 1     6
B  Housecrashers     2 2   3     7
 Penguins 1 1     1   1   4
E  Diamonds 1 5     3       9
 Icy Death     1 1   2     4
Bye  Stonehenge
 7:00 pm, Session 2
SheetTeam12345678Total
A  Net Hackers 1 2   1 2   1   7
 Rockbreakers     4     1     5
B  Cleansweep 3     1   3 6   13
 Rock Slide   3 4   1       8
D  Winging It   4 2 3 1       10
 Plan B 2         3     5
E  Rockers 3 1 1 1 1       7
 Sliders           1     1

 

Sunday 13 May – Round 2

 5:00 pm, Session 1
SheetTeam12345678Total
A  Winging It     4 2 2 3     11
 Sliders 1 1             2
B  Stonehenge 4 3   1   3     11
 Hacked Off     1   2       3
D  Rockers 2 3 2 2 1       10
 Net Hackers           1     1
Bye  Icy Death
 7:00 pm, Session 2
SheetTeam12345678Total
A  Penguins 1 1 1 2         5
 Rock Slide         1 2     3
B  Thistles 2 2 2 3 2 1     12
 Housecrashers             1   1
D  Cleansweep 1   1 3 1 1     7
 Diamonds   3             3
E  Rockbreakers     2 4         6
 Plan B 3 1     1 1     6

 

Sunday 20 May – Round 3

 5:00 pm, Session 1
SheetTeam12345678Total
A  Stonehenge                 W
 Sliders                 L
B  Plan B     2 1   2 1   6
 Thistles 1 1     2       4
C  Cleansweep 2 1   2   1 2   8
 Penguins     1   1       2
D  Hacked Off 1     2     2   5
 Icy Death   1 1   1 1     4
 Bye  Winging It
 7:00 pm, Session 2
SheetTeam12345678Total
A  Rockers 5 4   0   3 1   13
 Rockbreakers     1   1       2
B  Net Hackers     4 1         5
 Housecrashers 1 2     1 1     5
C  Diamonds   2 3   2 4     11
 Rock Slide 1     1         2

 

Sunday 27 May – no curling

Another booking at Paradice Avondale

June – Rounds 4-5

 

Sunday 3 & Monday 4 June – No club league

NZ Mixed Fours Championship at Paradice Avondale

Sunday 10 June – Round 4

 5:00 pm, Session 1
SheetTeam12345678Total
A  Winging It 1 2 2 1   2     8
 Penguins         2       2
B  Rockers     1 3 1       5
 Cleansweep 1 1       1     3
D  Stonehenge 5     1 1       7
 Plan B   1 2     1     4
 Bye  Thistles
 7:00 pm, Session 2
SheetTeam12345678Total
A  Rock Slide   2 2 1 2 1     8
 Hacked Off 1               1
B  Housecrashers 1 2 1   5       9
 Diamonds       1   1     2
D  Rock Breakers 2 1 1 3 1       8
 Sliders           1 1   2
E  Icy Death 1 1 3     3     8
 Net Hackers       3 1   1   5

 

Sunday 17 June – Round 5

 5:00 pm, Session 1
SheetTeam12345678Total
A  Cleansweep 3   1     3 1 1 9
 Icy Death   1   1 1       3
B  Winging It 2 1   1   2     6
 Net Hackers     2   1       3
D  Thistles 3 3 2 2 4 2 1   17
 Sliders                 0
E  Auckland Joggers group
 Bye  Rock Breakers
 7:00 pm, Session 2
SheetTeam12345678Total
A  Penguins 2 1 1   1 1     6
 Rockers       1         1
B  Stonehenge 1 4 1 2   X     8
 Diamonds         2 X     2
D  Hacked Off 3   1 1   2 X   7
 Housecrashers   1     1   X   2
E  Plan B 2   1 1   2     6
 Rockslide   1     1       2

 

Sunday 24 June – No curling

Another booking at Paradice Avondale

July – Rounds 6-7

 

Sunday 1 July – No curling

NZ Ice Hockey League at Paradice Avondale

Sunday 8 July – No curling

NZ Ice Hockey League at Paradice Avondale

Sunday 15 July – Round 6

 5:00 pm, Session 1
SheetTeam12345678Total
B  Net Hackers 3   1     2 2   8
 Diamonds   1   1 3       5
C  ICM Asia Pacific group - Denise Bosbach
D  ICM Asia Pacific group - Denise Bosbach
E  Hacked Off 1   2 1 1       5
 Penguins   1       2     3
 Bye  Sliders, Icy Death, Rockers
 7:00 pm, Session 2
SheetTeam12345678Total
A  Winging It 1     2 2 2     7
 Rock Breakers   4 1       1   6
B  Cleansweep 1 1   3   3     8
 Plan B     0   2       2
D  Thistles   1 1   1 1   2 6
 Stonehenge 2     1     2   5
E  Rock Slide 4   1   4 1     10
 House Crashers   1   4         5

 

Sunday 22 July – Round 7

 5:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  Net Hackers   1 1 5 1       8
 Hacked Off 1         1     2
B  Diamonds 2 2       1     5
 Winging It     2 1 1       4
C  Auckland Adventures Group
D  Auckland Adventures Group      
E  Icy Death   4   1 1 1     7
 Thistles 1   1       1 1 4
 Bye: Plan B, Housecrashers – Double header: Hacked Off
 7:00 pm, Session 2
SheetTeam12345678Total
A  Stonehenge 1   1 1 2 1 X   6
 Cleansweep   3         X   3
B  Rockers 4 2   3 3 3     15
 Hacked Off     1           1
D  Rock Slide 3     3 1       7
 Sliders   1 1     1     3
E  Penguins 1       1 3     5
 Rock Breakers   2 2 1         5

 

Sunday 29 July – No curling

NZ Ice Hockey League at Paradice Avondale

August – Rounds 8-10

 

Sunday 5 August – Round 8

 5:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  Rockers 1 2 1 2 1 3     10
 Plan B                 0
B  Net Hackers 3     1   3     7
 Rock Slide   1 3   1       5
C  Jo Keston group
D  Rock Breakers 2     2 4 2     10
 Diamonds   1 2           3
 Bye  Hacked Off
 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  Housecrashers 2 3     2 1     8
 Sliders     3 1         4
B  Winging It   1 1   1 2 2   7
 Icy Death 1     4         5
C  Cleansweep   1 2 1   1 1 4 10
 Thistles 2       1       3
D  Penguins 1 2   1 1 2     7
 Stonehenge     2           2

 

Sunday 12 August – No curling

Another booking at Paradice Avondale

Sunday 19 August – Round 9

 5:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  Net Hackers   1 2   2 4 4   13
 Plan B 2     2         4
B  Rockers 4 1 1     3   1 10
 Thistles       3 2   4   9
C  Sliders   2 1     4     7
 Cleansweep 1     1 4   1   7
D  Penguins 3 2 1 2 1       9
 Icy Death           1     1
 Double header: Penguins, Sliders, Cleansweep, Thistles
 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  Stonehenge   2 3 5   2     12
 Housecrashers 2       3       5
C  Thistles 2 3 1 2 3       11
 Winging It           1     1
D  Cleansweep 2   1 2 1   1   7
 Rockbreakers   1       2     3
E  Penguins 1 4 1   1       7
 Diamonds       1   2     3

 

Sunday 26 August – Round 10

 5:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  Stonehenge   1   3 7 4     15
 Rock Breakers 2   1           3
B  Sliders 1 2     1   1   5
 Plan B     1 2   1     4
D  Icy Death 2 3 2 2         9
 Housecrashers         2 1     3
 Bye: Cleansweep, Thistles, Winging It. Double header: Plan B, Housecrashers
 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  Hacked Off   3 1 1     2   7
 Diamonds 1       2 1     4
B  Penguins 1   2   2 2     7
 Net Hackers   1   2     1   4
C  Plan B 2 1   1   2     6
 Housecrashers     3   3       6
D  Rock Slide     5   2 3     10
 Rockers 2 1   3     1   7

 

September – Rounds 11-14

 

Sunday 2 September – Round 11

 5:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  Cleansweep 1 3 2 1 1 4     12
 Hacked Off                 0
B  Rock Breakers 1 1     3 4     9
 Housecrashers     2 4         6
C  Winging It 2 2 1 2 1       8
 Rock Slide                 0
D  Penguins   3 2 1     2   8
 Thistles 1       1 2     4
E  Stonehenge 3   3 1 3 3 4   17
 Icy Death   1             1
 Double header: Icy Death, Rockbreakers, Thistles, Rock Slide, Winging It
 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  Rockers 2 1 3 4 1 2     13
 Winging It                 0
B  Icy Death 3   1 1         5
 Rock Slide   1     1 2 1   5
C  Thistles   1 2 1 2       6
 Rock Breakers 3         1 1   5
D  Net Hackers 1   1   3   2   7
 Sliders   2   3   1     6
E  Diamonds   1 1 1     1   4
 Plan B 1       1 1     3

 

Sunday 9 September – Round 12

 5:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  Rockers 1   1 4 2 1     9
 Housecrashers   1             1
B  Winging It 1 2   4         7
 Cleansweep     3   1 1 1   6
C  Rock Breakers                 W
 Icy Death                 L
D  Rock Slide 4   2   2       8
 Stonehenge   1   3   1     5
E  Thistles 2 1 2     2 5   12
 Net Hackers       1 1       2
 Double header: Rockers, Stonehenge, Winging It, Rock Breakers
 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  Plan B                 W
 Icy Death                 L
B  Rockers 1   1 1 1       4
 Diamonds   3       1     4
C  Stonehenge   3 1 4 1 2     11
 Winging It 1               1
D  Rock Breakers     1 1 1 2     5
 Hacked Off 1 1             2
E  Penguins 2   2 2     1   7
 Sliders   1     1 1     3

 

Sunday 16 September – Social Spiel

Social Spiel runs for the full session (4:30pm setup-9:00pm)

Sunday 23 September – Round 13

 5:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  Rock Slide   1 2 1 1 2     7
 Rock Breakers 3               3
B  Icy Death 4     5   1     10
 Sliders   3 1   1       5
C  Training - open to all
D  Hacked Off   2   4 4 2     12
 Winging It 1   1           2
E  Cleansweep 1 2       4     7
 Housecrashers     2 1 1       4
 Double Header: Icy Death, Hacked Off, Sliders
 7:00 pm
SheetTeam12345678Total
A  Thistles 1 1 1 1   2     6
 Diamonds         2   1   3
B  Penguins 2 2 2   1   1   8
 Plan B       3   1     4
C  Hacked Off 3 1 1 1   4     10
 Sliders         3       3
D  Rockers 3 1 2 1     1   8
 Icy Death         1 5     6
E  Stonehenge 1 3     1   5   10
 Net Hackers     1 1   1     3

 

Sunday 30 September – Round 14

 4:30 pm, Session 1
SheetTeam12345678Total
B  Sliders   1 2     3     6
 Diamonds 3     1 1       5
D  Hacked Off   1 1   3   2   7
 Plan B 1     2   3     6
Bye  Penguins, Rock Breakers, Icy Death
 7:00 pm, Session 2
SheetTeam12345678Total
A  Cleansweep 2   1 2 1       6
 Net Hackers   2       1 1   4
B  Thistles     4 1 1   1   7
 Rock Slide 4 1       1     6
D  Winging It   3   2   1     6
 Housecrashers 1   1   1       3
E  Stonehenge 2 1     2   3   8
 Rockers     1 1   3     5

 

Round Robin Standings

 

Standings 
RRTeamPlayedWonDrewLostPointsDiv
1 Stonehenge 14 11   3 22 A
2 Rockers 14 10 1 3 21 A
3 Cleansweep 14 10 1 3 21 A
4 Penguins 14 9 1 4 19 A
5 Thistles 14 9   5 18 B
6 Winging It 14 9   5 18 B
7 Hacked Off 14 7   7 14 B
8 Net Hackers 14 6 1 7 13 B
9 Rock Slide 14 6 1 7 13 C
10 Rockbreakers 14 5 2 7 12 C
11 Diamonds 14 4 1 9 9 C
12 Icy Death 14 4 1 9 9 C
13 Plan B 14 3 2 9 8 D
14 Housecrashers 14 3 2 9 8 D
15 Sliders  14 2 1 11 5 D
Full Results Grid 
 Round robin ranking is by head-to-head results amongst tied teams
 Team Draw Shot (best 3 of 4) required to rank Plan B (382.4cm) over Housecrashers (415cm)
 Teams ranked 1-4 qualify for A Division playoffs, 5-8 for B, 9-12 for C, 13-15 for D

 

October – Playoffs

 

Sunday 7 October – Semi-Finals

 4:30 pm, Session 1
SheetTeam12345678Total
  Semifinal, A Division  
B Stonehenge 2 1 1   2 3     9
Penguins       1         1
  Semifinal, B Division  
D Net Hackers 3 1 2 1   2     9
Thistles         2       2
  Semifinal, C Division  
A Rockbreakers     2 2   1     5
Diamonds 1 2     1       4
 7:00 pm, Session 2
SheetTeam12345678Total
  Semifinal, A Division  
B Cleansweep 5   1 2 1 3     12
Rockers   3             3
  Semifinal, B Division  
D Hacked Off   1   3 1 1     6
Winging It 1   1       2   4
  Semifinal, D Division  
A Housecrashers     3 2   2     7
Sliders 1 3     2       6
  Non-Competition, C / D  
E Plan B 1 1 3 2         7
Rock Slide         1       1
  Semifinal, C Division (not played)  
Rock Slide                 W
Icy Death Defaulted L

 

Sunday 14 October – Finals

 4:30 pm, Session 1
SheetTeam123456  Total
  Playoff 3rd/4th, A Division max 6 ends
B Rockers 2 1   2         5
Penguins     4   1       5
  Playoff 3rd/4th, B Division  
D Winging It     1   3       5
Thistles 1 1   1         4
  Non-Competition game  
C Sliders 3   2           5
Diamonds   1   1         2
  The Final Curldown – Auckland Schools  
A Epsom Girls Knock Out 0   1 2         3
Long Bay Col Black   2             2
E Sam MacKenzie group
 6:30 pm, Session 2 – note earlier time
SheetTeam12345678Total
  Final, A Division 8 ends
B Stonehenge 0 3 0 2 0 3 1   9
Cleansweep 0 0 1 0 1 0 0   2
  Final, B Division 6 ends
D Hacked Off 4     1 2       7
Net Hackers   1 1     3     5
  Final, C Division 6 ends
A Rock Slide 2   1   1 1     5
Rockbreakers   1   2         3
  Final, D Division 6 ends
C Plan B 1 3       2     6
Housecrashers     3 2 1       6
  Playoff 3rd/4th, C Division (not played)  
Diamonds                 W
Icy Death Defaulted L