2011 NZ Secondary School Championships

Paradice, Avondale

10 - 12 October 2011

NZ Secondary Schools Sports Council logo
Draw & Results   Mon 10 Oct   Tue 11 Oct   Wed 12 Oct   Pools 
News article Previous Winners :  Boys   Girls   Mixed

Final Standings

 

Boys

     1st    Otago Boys High School
      Byron Dodge, Sam Blakely, Joe Anderson, Josh Wyber
   2nd    Long Bay College
      Garion Long, Tamara Long, Millar Adams, Matt Hohaia
   3rd    Avondale College
      Stefan Collings, Vandan Patel, Bhavya Arora, Mohammed Alawad, Murwan Alawad
   4th    Kelston Boys High School
      Rory Duggan, Tayler Adams, Robert Evans, Mason Crofsky
 

Girls

   1st    Henderson High School
      Waverley Taylor, Maria Anderson, Nicola Duncan, Shelley Addison-Bell
   2nd    Epsom Girls Grammar School
      Chloe Li, Choo-An Khoo, Vanessa Wong, Sarah Latif, Claire Crooks
 

Mixed

   1st    Birkenhead College
      Eleanor Adviento, Kurt Haynes, Kelsi Heath, Scotty Gannaway

 

Monday 10 October 2011

6:00am – Round 1
Sheet  Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Total
B  Otago Boys HS Hammer 1 1   1 2   4 X 9
 Kelston Boys HS     2     1   X 3
C  Long Bay Col   1 2 1   1 3 X 8
 Avondale Col Hammer 1       3     X 4
D  Girls Final – Game 1 of 3
 Henderson HS Hammer 5 2 2 3 4   1 1 18
 Epsom Girls GS           1     1
Bye  Birkenhead Col

 

7:00pm – Round 2
Sheet  Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Total
B  Birkenhead Col 1 1 2 2   1   1 8
 Epsom Girls GS Hammer         1   2   3
C  Otago Boys HS   1 2 4 2 1 2 X 12
 Avondale Col Hammer 1             X 1
D  Kelston Boys HS 2   1 2   1 1   7
 Long Bay Col Hammer   1     1     2 4
Bye  Henderson HS

Tuesday 11 October 2011

6:00am – Round 3
Sheet  Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Total
B  Birkenhead Col Hammer 1 2   4 1   3 X 11
 Henderson HS     1     1   X 2
C  Kelston Boys HS   1   1 2     2 6
 Avondale Col Hammer 1   1     2 1   5
D  Otago Boys HS Hammer 1   1   1 1 1   5
 Long Bay Col   1   1       1 3
Bye  Epsom Girls GS

 

Round Robin Standings – Boys
RR  Team W L OBHS KBHS LBC AC
1  Otago Boys HS 3 0   W W W
2  Kelston Boys HS 2 1 L   W W
3  Long Bay Col 1 2 L L   W
4  Avondale Col 0 3 L L L  

 

6:00pm – Semi-Finals / Final
Sheet  Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Total
B  Boys' Semi-Final – 1st v 4th
 (1) Otago Boys HS 1 2 1       3 X 7
 (4) Avondale Col       1 1 1   X 3
C  Girls' Final – Game 2 of 3
 Epsom Girls GS   2 1     2 2 X 7
 Henderson HS 1     2 1     X 4
D  Boys' Semi-Final – 2nd v 3rd
 (3) Long Bay Col   1   2 1 2 1 X 7
 (2) Kelston Boys HS 1   1         X 2

Wednesday 12 October 2011

6:00am – Finals
Sheet  Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Total
B  Girls' Final – Game 3 of 3
 Henderson HS 1 1 2 4   3     11
 Epsom Girls GS Hammer         1   1 1 3
 Henderson HS win final series 2-1
C  Boys' Final – 1st / 2nd
 Otago Boys HS Hammer   3     2 1 2 X 8
 Long Bay Col 1   1 1       X 3
-  Boys Playoff – 3rd / 4th
 Avondale Col                 W
 Kelston Boys HS                 L
D  Non-competition – 1st Mixed v 3rd Boys
 Birkenhead Col 1 2 1 2 5   2 X 13
 Avondale Col Hammer           1   X 1

Find us on Facebook
Follow us on twitter

Funding Support

Auckland Council


Sport New Zealand

Website support

NZ Curling is grateful to 4success
for their website support

NZ Curling thanks 4success for generous support with website development
Professional Website
Design and Development