Honours Boards : Schools | All

New Zealand Secondary School Championship – Boys
 Year Winners
2002 Maniototo Area School
  Scott Becker, Rupert Jones, Warren Kearney, James Pyle
2003 Wakatipu High School
  Tim Thomas, Sam Frame, Paul Burton, Reid Wilson
2004 Kelston Boys High School
  Aaron Jackson, Glen Nelson, Dylan Ford, Mark Towers
2005 Kelston Boys High School
  Aaron Jackson, Glen Nelson, Dylan Ford, Mark Towers, Kieran Ford
2006 Maniototo Area School
  Sam Miller,
2007 Birkenhead College
  Min Woo Yim, Ye Chan Choi, Yuki Mori, Jonny Yoon
2008 Maniototo Area School
  Sam Miller, Tim McMillan, Willie Miller, Liam Dowling
2009 Kelston Boys High School
  Brett Sargon, Matthew Clemett, Dean D’Cruz, Nathan Mahoney, Madhukar Narain
2010 Otago Boys High School
  Byron Dodge, Sam Blakely, Joe Anderson, Josh Weyber, Michael Sharpin
2011 Otago Boys High School
  Byron Dodge, Sam Blakely, Joe Anderson, Josh Wyber
2012 Long Bay College
  Garion Long, Tamara Long, Matt Hohaia, Alex Martyn
2013 Kavanagh College
  Eugenio Molinatti, Hamish Bedwell, Patrick Copson, Jack Liu
2014 East Otago High School
  Cameron Bartrum, Liam McKenzie, Josh Ollerenshaw, Bob Martin
2015 Maniototo Area School
  Josh Whyte, Ben Smith, Anton Hood, Dylan Boulton-Voice, Emmett Dowling
2016 Maniototo Area School
  Matthew Neilson, Ben Smith, Anton Hood, Peter Cheesmur
   
     
 Year Runners Up
2002 Auckland Combined
  Andrew Lester, Ross Dallow, Marc Nicholas (Rangitoto College), Glen Nelson (Kelston BHS)
2003 Maniototo Area School
  Aaron Scott, Jamie McMillan, Jason Smith, Kris Miller, Matt Weir
2004 Long Bay College
  Anthony Brown, Nick Lambert, Greg Prendergast, Alex Bauer
2005 Maniototo Area School
  Kris Miller, Matt Weir, Jason Smith, Sam Miller
2006 Otago Boys High School
  Tim Thomas, Elliot Morgan, Ben Naylor, Daniel Mee
2007 Henderson High School
  Brittany Taylor, Cory Mills, Tony Hill, Kyle Calder
2008 Massey High School
  Keswick Pearson, Will Armitage, Sam Brady, Brad Pearse
2009 Long Bay College
  Blake Steele, Kieran Grieve, Robert Giles, Richard Robinson, Craig Gautrey
2010 Maniototo Area School
  Willie Miller, Liam Dowling, Luke Steele, David Weyer
2011 Long Bay College
  Garion Long, Tamara Long, Millar Adams, Matt Hohaia
2012 Birkenhead College
  Kurt Haynes, Scotty Gannaway, Matt Cox, Troy McLaren
2013 Maniototo Area School
  Simon Neilson, Andrew Scott, Josh Whyte, Matthew Neilson, Ben Smith
2014 Maniototo Area School
  Simon Neilson, Joshua Whyte, Matthew Neilson, Ben Smith
2015 East Otago High School
  Cameron Bartrum, Liam McKenzie, Bob Martin, Josh Ollerenshaw
2016 Otago Boys High School
  Hamish Walker, Hunter Walker, Ben Sutherland, George Kavanagh-Walker, Hadley Johnston
   
     

Find us on Facebook
Follow us on twitter

Entries Open

NZ Mixed Doubles
Naseby, 10-13 August
Entries close 19 July

North Island Schools
Auckland, 4-7 September
Entries close 19 July

New Zealand Schools
Auckland, 30 Sep-2 Oct
Entries close 14 August

NZ Senior CCs
Naseby, 8-10 September
Entries close 18 August

NZ Rep Self Nomination
Please complete ASAP

Funding Support

four winds


Performance Brush Co


The Trusts Community Foundation


Lion Foundation


NZ Community Trust


Pub Charity


Otago Community Trust


foundation north logo


Auckland Council


Sport New Zealand

Website support

NZ Curling is grateful to 4success
for their website support

NZ Curling thanks 4success for generous support with website development
Professional Website
Design and Development