MCI, Naseby

24 - 26 September 2016

NZ Secondary Schools Sports Council logo

Thanks to Lion Foundation

Previous Winners : Boys
Girls
Mixed


Final Standings

  

Boys

   1st    Maniototo Area School
      Josh Whyte, Ben Smith, Anton Hood, Dylan Voice, Emmett Dowling
   2nd    East Otago High School
      Cameron Bartrum, Liam McKenzie, Bob Martin, Josh Ollerenshaw
   3rd    Papatoetoe High School
      Sharad Singh, Jack Shimmin, Ricardo Guillard, Jarod Greenbury
   4th    Birkenhead College Blue
      Scott Gannaway, Robbie Gannaway, Terrence Ho, Jason Jiang
 

Girls

   1st    Otago Girls High School
      Emma Sutherland, Mhairi-Bronté Duncan, Diana Yeritsyan, Heloise Fitzpatrick, Michelle Bong
   2nd    Epsom Girls Grammar School Azalea
      Renee Zhang, Toshiko Frederiksens, Sanchita Vyas, Shreya Raniga
   3rd    Epsom Girls Grammar School Sophie
      Sophie Tran, Claire Crooks, Jaden Godfrey, Anna Parsons
   4th    Maniototo Area School
      Holly Thompson, Tash Whyte, Ashleigh Smith, Courtney Smith
   5th    Epsom Girls Grammar School Benedict
      Bethany Carter, Hannah Macpherson, Snigdha Saha, Gillean Miller
 

Mixed

   1st    Birkenhead College Black
      Eloise Pointon, Kurt Haynes, Hadassah Moreton, Abhishek Rughani
   2nd    Birkenhead College Gold
      Zoe Wallace, Nicholas Tozer, Michaela Fleming, Jackson McLay
       
Sun 27 Sep
Draws 1-4
Mon 28 Sep
Draw 5

Round
Robin

Mon 28 Sep
Finals
Entry
Details


Sunday 27 September      

8:00 am, Draw 1                  
Sheet Team   1 2 3 4 5 6   Total
A  Birkenhead Col Black H   1   3       4
 Birkenhead Col Blue   1   1   1 1   4
B  Maniototo AS Boys H 5 1 2 1 2 X   11
 Papatoetoe HS             X   0
C  East Otago HS H   1 3 1 1 4   10
 Birkenhead Col Gold   3             3
D  EGGS Sophie H   2 2     2   6
 Maniototo AS Girls   3     1 1     5
E  Otago Girls HS H 2 3 2 1 5     13
 EGGS Benedict             1   1
Bye  EGGS Azalea                  

 

5:00 pm, Draw 2                  
Sheet Team   1 2 3 4 5 6   Total
A  Maniototo AS Girls H 1 2 1   1 1   6
 Otago Girls HS         5       5
B  EGGS Azalea     2 3 2   X   7
 EGGS Sophie H 1       1 X   2
C  Papatoetoe HS H       4   3   7
 Birkenhead Col Blue   1 3 1   1     6
D  East Otago HS   1 1   2 3 1   8
 Maniototo AS Boys H     2         2
E  Birkenhead Col Black H 1 2 1 3 1 X   8
 Birkenhead Col Gold             X   0
Bye  EGGS Benedict                  

 

7:00 pm, Draw 3                  
Sheet Team   1 2 3 4 5 6   Total
A  East Otago HS     2 1 3 1 X   7
 Birkenhead Col Black H 1         X   1
B  Maniototo AS Boys H 3     1   3   7
 Birkenhead Col Blue     2 3   1     6
C  EGGS Azalea H     1 1 5 3   10
 Maniototo AS Girls   4 4           8
D  EGGS Sophie   1 4     2     7
 EGGS Benedict H     1 1   1   3
E  Birkenhead Col Gold H 1 5 3 3   X   12
 Papatoetoe HS           1 X   1
Bye  Otago Girls HS                  

 

9:00 pm, Draw 4                  
Sheet Team   1 2 3 4 5 6   Total
A  Maniototo AS Girls     1 1 3 2 3   10
 EGGS Benedict H 1             1
B  Birkenhead Col Black     1 4 1 3 X   9
 Papatoetoe HS H 4         X   4
C  EGGS Azalea   1 2     3 X   6
 Otago Girls HS H     1 1   X   2
D  East Otago HS H   1 4   2 1   8
 Birkenhead Col Blue   1     2       3
E  Birkenhead Col Gold H 1 1 3 1 4 X   10
 Maniototo AS Boys             X   0
Bye  EGGS Sophie                  


Monday 28 September      

5:30 pm, Draw 5                  
Sheet Team   1 2 3 4 5 6   Total
A  EGGS Benedict H 1       2 3   6
 EGGS Azalea     1 1 1       3
B  Birkenhead Col Blue H     1 1 3     5
 Birkenhead Col Gold   2 1       1   4
C  Maniototo AS Boys     3 5   4 X   12
 Birkenhead Col Black H 1     1   X   2
D  Otago Girls HS H 1 1 3 1   1   6
 EGGS Sophie           2     2
E  East Otago HS H   1 3   4 X   8
 Papatoetoe HS   1     2   X   3
Bye  Maniototo AS Girls                  


Round Robin Standings       

RR

 Girls

W D L Avg
DSD
EGGS Azal OGHS EGGS
Sophie
MAS EGGS Bene  
1  EGGS Azalea 3   1 185.4   W W W L  
2  Otago Girls HS 2   2 144.5 L   W L W  
3  EGGS Sophie 2   2 144.8 L L   W W  
4  Maniototo AS 2   2 159.6 L W L   W  
5  EGGS Benedict 1   3 93.1 W L L L    
   Round Robin rankings 2-4 are on Average Draw Shot Distance
RR

 Boys & Mixed

W D L Avg
DSD
EOHS MAS BC Black BC
Gold

BC
Blue

PHS
1B  East Otago HS 5   0 81.2   W W W W W
2B  Maniototo AS  3   2 139.4 L   W L W W
1M  Birkenhead Black 2 1 2 97.6 L L   W D W
2M  Birkenhead Gold 2   3 146.6 L W L   L W
3B  Birkenhead Blue 1 1 3 185.4 L L D W   L
4B  Papatoetoe HS 1   4 162.4 L L L L W  

 

 Draw Shot Distance

EGGS
Azalea
EGGS
Bene
EGGS
Sophie

MAS
Girls

OGHS  
 Draw 1 185.4 63.7 185.4 185.4  
 Draw 2 185.4 185.4 108.0 185.4  
 Draw 3 185.4 185.4 185.4 185.4  
 Draw 4 185.4 49.6 185.4 145.2  
 Draw 5 185.4 44.4 185.4 103.0  
 Total All 741.6 464.8 619.9 664.2 619.0  
 Minus Worst 185.4 185.4 185.4 185.4 185.4  
 Total Best 556.2 279.4 434.5
478.8 433.6
 Average Draw Shot 185.4 93.1 144.8 159.6 144.5  

 

BC
Black
BC
Blue
BC
Gold
EOHS MAS
Boys
PHS
 Draw 1 27.5 185.4 185.4 9.4 115.1 185.4
 Draw 2 185.4 185.4 185.4 185.4 185.4 185.4
 Draw 3 40.5 185.4 185.4 185.4 185.4 185.4
 Draw 4 185.4 185.4 30.3 73.3 71.8 185.4
 Draw 5 136.8 185.4 185.4 56.7 185.4 93.3
 Total All 575.6 927.0 771.9 510.2 743.1 834.9
 Minus Worst 185.4 185.4 185.4 185.4 185.4 185.4
 Total Best 390.2 741.6 586.5 324.8 557.7 649.5
 Average Draw Shot 97.6 185.4 146.6 81.2 139.4 162.4


Monday 28 September     

7:30 pm, Finals                    
Sheet Team   1 2 3 4 5 6 7 8 Total
   Boys 3rd/4th Playoff                    
A  Birkenhead Col Blue         3   2 2   7
 Papaoetoe HS H 3 1 4   2     1 11
   Girls Final                    
B  EGGS Azalea H 1   1     1 3   6
 Otago Girls HS     1   3 4     1 9
   Mixed Final                    
C  Birkenhead Col Black H 1   1 1   3   1 7
 Birkenhead Col Gold     1     1   2   4
   Boys Final                    
D  East Otago HS H 1           X   1
 Maniototo AS Boys     1 3 1 4 5 X   14
   Girls 3rd/4th Playoff                    
E  EGGS Sophie   4 1 2 4       1 12
 Maniototo AS Girls H         3 1 1   5


Entry Details      

  • Entry fee is $50 per player. Please pay to Auckland Curling's Westpac account 03 1564 0052855 00, with references "NZSSCC" and your school / team name. Invoices available on request.
  • Unfortunately the playing hours are quite unsociable. Round robin will be 6 end games, final 8 ends
      Sunday 27 Sep : 8:00 - 10:15am (Draw 1) and then 4:15pm - 10:45pm (Draws 2-4)
      Monday 28 Sep : 4:45pm - 9:30pm (Draw 5 and Finals)
  • The NZ Women's Team will have soup, toasted sandwiches and baking for sale
  • See Schools menu on the left of the page for RAMS form

Venue

  • Paradice Ice Arena, 150 Lansford Cres, Avondale, Auckland (map)
  • Avondale Train Station is a 1 km walk via Chalmers Reserve. There are bus routes on Wolverton St and Blockhouse Bay Rd.

Accommodation

  • The closest accommodation for visting teams is the Avondale Motor Park (map), 2 km away. This is a similar standard to the Dunedin Holiday Park in St Kilda, or Larchview in Naseby
  • There are also motels in New Lynn, Avondale and Mt Albert.

      


Find us on Facebook
Follow us on twitter

Entries Open

Training

WCF Camps & Courses
Various – players, coaches, umpires, ice technician
Europe, June to Aug 2017

Funding Support

The Trusts Community Foundation
Lion Foundation
NZ Community Trust
Pub Charity
Otago Community Trust
foundation north logo
Auckland Council
Sport New Zealand

Website support

NZ Curling is grateful to 4success
for their website support

NZ Curling thanks 4success for generous support with website development
Professional Website
Design and Development