Paradice, 150 Lansford Cres, Avondale

May - September 2015

Schools Home

Previous Winners : Boys  Girls  Mixed

Lion Foundation
May Jun Jul Aug Sep Round
Robin
Format &
Entries

Final Standings

  

Boys

   1st    Birkenhead College Black
      Eloise Pointon, Kurt Haynes, Hadassah Moreton, Abhishek Rughani
   2nd    Birkenhead College Blue
      Hirohide Igarashi, Reo Kamada, Terrence Ho, Jayson Jiang, Shota Nakano
   3rd    Papatoetoe High School
      Sharad Singh, Jack Shimmin, Ricardo Guillard, Jarod Greenbury
 

Girls

   1st    Epsom Girls Grammar School Sophie
      Sophie Tran, Anna Parsons, Jaden Godfrey, Claire Crooks, Alyse Johnson
   2nd    Epsom Girls Grammar School Benedict
      Bethany Carter, Hannah MacPherson, Snigdha Saha, Gillean Miller
   3rd    Papatoetoe High School
      Sally Sok, Trang Do, Amanda Thomas, Shanie Prasad, Fatima Hurrell
   4th    Epsom Girls Grammar School Azalea
      Renee Zhang, Shreya Raniga, Sanchita Vyas, Toshiko Fredericksens
   5th    Epsom Girls Grammar School Brianna
      Brianna Fuller, Shim Gicole, Grace Middleton, Isla Thomson, Tammy Huang
   6th    St Dominics College
      Joelle Burt, Gabriella, Alicia,
   7th    Epsom Girls Grammar School Katrina
      Katrina Shepherd, Selena Haworth, Sulun Zheng, Sophia Jones, Sophie Lai
 

Mixed

   1st    Lynfield College Green
      Tanmay Arora, Aldi Ting, Esther Tomkinson, Niamh Masterson, Eric Bielby, Tuku Temaro
   2nd    Birkenhead College Gold
      Zoe Wallace, Nicholas Tozer, Michaela Fleming, Jackson McLay
   3rd    Lynfield College Gold
      Aamon Zhang, Sophia Jin, Jason Xu, Jan Yiew, Kirsty Gong, Krish Duff
 

Novice Curlers Shield

   1st    Papatoetoe High School Boys
      Sharad Singh, Jack Shimmin, Ricardo Guillard, Jarod Greenbury

      

Thursday 14 May – Round 1

Standings
7:00 pm                  
Sheet Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Total
A  EGGS Benedict 1 2   2 6       11
 Papatoetoe HS Girls     1     2     3
B  Birkenhead Col Blue     2 2 1       5
 Birkenhead Col Black 1 3             4
C  EGGS Azalea   0 2 2 1       5
 St Dominics 1               1
D  Papatoetoe HS Boys 1 1   2 2       6
 Birkenhead Col Gold     2     2     4
E  EGGS Sophie                 W
 EGGS Brianna                 L

        

Thursday 21 May – Round 2

Standings
7:00 pm                  
Sheet Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Total
A  EGGS Brianna     1   1 3 2   7
 EGGS Azalea 1 2   2         5
B  St Dominics 2 3   3 1 1 1   11
 EGGS Katrina     1           1
C  Birkenhead Col Gold 2 2 2     3 2   11
 Papatoetoe HS Girls       1 2       3
D  EGGS Benedict 3   1 1 1       5
 EGGS Sophie   2             2
E  Training                  
Bye  Birkenhead Col Black     

        

Thursday 28 May – Round 3

Standings
7:00 pm                  
Sheet Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Total
A  Lynfield Col Gold                 W
 EGGS Katrina                 L
B  EGGS Sophie 4 1   1 2   3   11
 Birkenhead Col Gold     3     2     5
C  Birkenhead Col Blue 1     1 2 1     5
 Papatoetoe HS Boys   1 1       1   3
D  Birkenhead Col Black   1 1 1 1 2     6
 EGGS Benedict 5               5
E  Lynfield Col Green   2     0 2     4
 EGGS Azalea 1   0 1         2

        

Thursday 4 June – Round 4

Standings
7:00 pm                  
Sheet Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Total
A  Papatoetoe HS Girls 2 2     0 1 1 1 7
 St Dominics     2 1         3
B  EGGS Brianna   3     2 1     6
 EGGS Katrina 1   1 2     1   5
C  EGGS Azalea 2   1 3 1       7
 Lynfield Col Gold   1       1     2
D  EGGS Benedict 4     2 4       10
 Papatoetoe HS Boys   3 4     1     7
E  Birkenhead Col Black 3 4 2 2         11
 EGGS Sophie         1 1     2

        

Thursday 11 June – Round 5

Standings
7:00 pm                  
Sheet Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Total
A  Birkenhead Col Black                 W
 St Dominics                 L
B  Birkenhead Col Blue 2 5 1 4 2       14
 EGGS Azalea           1     1
C  Papatoetoe HS Girls   1 1 1   2 2   7
 Lynfield Col Gold 3       2       5
D  Birkenhead Col Gold   3       1     4
 Lynfield Col Green 1   1 1 1       4
E  Papatoetoe HS Boys 1   0 1 1 1 1   5
 EGGS Brianna   1             1

        

Thursday 18 June – Round 6

Standings
7:00 pm                  
Sheet Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Total
A  EGGS Benedict 1   2 2         5
 EGGS Katrina   1     1       2
B  EGGS Sophie   1 1     1   3 6
 Papatoetoe HS Girls 0     1 1   1   3
C  Lynfield Col Green   1 1 2 1   1   6
 St Dominics 1         1     2
D  Birkenhead Col Black 1 1 3   2 1     8
 Birkenhead Col Gold       2         2
E  Birkenhead Col Blue     2   3 4   2 11
 EGGS Brianna 1 1   2     3   7

        

Thursday 25 June – Round 7

Standings
7:00 pm                  
Sheet Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Total
A  Birkenhead Col Gold 1 1 1     1 1   5
 Lynfield Col Gold       1 2       3
B  Lynfield Col Green   2 1 4 1       8
 EGGS Katrina 1         1     2
C  EGGS Benedict 2     1 1       4
 EGGS Azalea   0 1     1     2
D  Birkenhead Col Blue 4 2     2   1   9
 EGGS Sophie     2 4   1     8
E  Birkenhead Col Black 5 2 1   1 2     11
 Papatoetoe HS Boys       2         2

        

Thursday 2 July – Round 8

Standings
7:00 pm                  
Sheet Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Total
A  Lynfield Col Green 2   1 1 2 1 1   8
 Papatoetoe HS Girls   2           1 3
B  St Dominics 1 3   1     2 1 8
 Birkenhead Col Gold     1   2 1     4
C  EGGS Brianna   1   2   1 2   6
 Lynfield Col Gold 1   1   1       3
D  Papatoetoe HS Boys   5     1 2   2 10
 EGGS Azalea 2   3 1     1   7
E  EGGS Sophie 1 2 2 2 3 2     12
 EGGS Katrina                 0

Thursday 9 July
Thursday 16 July

School Holidays
No school curling

        

Thursday 23 July – Round 9

Standings
7:00 pm                  
Sheet Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Total
A  Birkenhead Col Black   0 1 3   2     6
 EGGS Brianna 1       1       2
B  Lynfield Col Gold 1   2 2 1   1   7
 Lynfield Col Green   2       3     5
C  EGGS Benedict 2   1 2   2     7
 St Dominics   2     1       3
D  Papatoetoe HS Girls 3   1 1 1 1     7
 Papatoetoe HS Boys   1         4   5

        

Thursday 30 July – Round 10

Standings
7:00 pm                  
Sheet Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Total
A  Birkenhead Col Blue 1 1 3 1 1 4     11
 Birkenhead Col Gold                 0
B  EGGS Sophie 1 3 1 1 2 3     11
 EGGS Azalea                 0
C  Birkenhead Col Black 1 1 3   4 1     10
 Papatoetoe HS Girls       1         1
D  EGGS Benedict 2 1 1 3 1       8
 Lynfield Col Green           2     2
E  St Dominics 1   1   2   1   5
 EGGS Brianna   1   1   1     3

        

Thursday 6 August – Round 11

Standings
7:00 pm                  
Sheet Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Total
A  EGGS Azalea 1   1 1   1     4
 EGGS Katrina   0     3       3
B  Birkenhead Col Black 3 5 6 2 1       17
 Lynfield Col Gold           1     1
C  Papatoetoe HS Boys 1 1   1     1 3 7
 EGGS Sophie     2   3 2     7
D  EGGS Benedict   1   3 1 1     6
 Birkenhead Col Blue 2   1       1   4
E  Birkenhead Col Gold 1   1 1   1 1 3 8
 EGGS Brianna   1     1       2

        

Thursday 13 August – Round 12

Standings
7:00 pm                  
Sheet Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Total
A  EGGS Sophie   2   1   1 3   7
 St Dominics 2   2   2       6
B  EGGS Azalea   1 3 2         6
 Birkenhead Col Gold 1       2 1 1   5
C  EGGS Katrina - 1   1 1   2   5
 Papatoetoe HS Boys -   1     2     3
D  Birkenhead Col Blue   3 4 1 2 1 1   12
 Papatoetoe HS Girls 2               2
E  Lynfield Col Green 4 1     3   1   9
 EGGS Brianna     1 1   2     4

        

Thursday 20 August – Round 13

Standings
7:00 pm                  
Sheet Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Total
A  Birkenhead Col Black 1   2   2 5     10
 EGGS Katrina   2   1         3
B  EGGS Benedict 3   2     1 2   8
 Lynfield Col Gold   1   0 2       3
C  EGGS Sophie 1   2   1 1   2 7
 Lynfield Col Green   2   1     1   4
D  Papatoetoe HS Girls 2 1 2   1 2     8
 EGGS Brianna       1     1 2 4
E  Birkenhead Col Blue                 W
 St Dominics                 L

        

Thursday 27 August – Round 14

Standings
7:00 pm                  
Sheet Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Total
A  EGGS Azalea                 7
 Birkenhead Col Black                 6
B  EGGS Benedict                 8
 Birknhead Col Gold                 7
C  EGGS Katrina                 W
 Papatoetoe HS Girls                 L
D  Lynfield Col Gold                 7
 St Dominics                 4
E  Lynfield Col Green                 6
 Birkenhead Col Blue                 4

Thursday 3 September

North Island Secondary Schools
Championships
at Paradice Avondale

        

Thursday 10 September – Round 15

Standings
7:00 pm                  
Sheet Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Total
A  EGGS Benedict       5   1     6
 EGGS Brianna 1 1 1   3       6
B  EGGS Sophie 2 4   1   2 1   10
 Lynfield Col Gold     2   1       3
C  St Dominics 5 1 5           11
 Papatoetoe HS Boys       1 1 1 3   6
D  Birkenhead Col Black 2 1 1 2 1       7
 Lynfield Col Green           1     1
E  Papatoetoe HS Girls   1 1 1 2       5
 EGGS Azalea 1               1

        

Thursday 17 September – Round 16

Standings
7:00 pm                  
Sheet Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Total
B  Birkenhead Col Blue 4 2 1 3 4 4     18
 Lynfield Col Gold                 0
C  Papatoetoe HS Boys   2     3   2   7
 Lynfield Col Green 1   2 2   1     6
D  Birkenhead Col Gold 2 1 1 3 1 3     11
 EGGS Katrina                 0

        

Thursday 24 September – Round 17

Standings
7:00 pm                  
Sheet Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Total
A  Papatoetoe HS Boys 2 2 1     2 1   8
 Lynfield Col Gold       3 2       5
B  Girls Final                  
 EGGS Sophie   3   2   3     8
 EGGS Benedict 1   1   3       5
C  Girls 3rd/4th                  
 Papatoetoe HS Girls 1 3 6 1         11
 EGGS Azalea         1 2     3
D  EGGS Katrina   2 1   2 1     6
 Birkenhead Col Blue 3     2         5

        

Round Robin Standings

 
Standings League Standings – detailed
Pos Team Played Won Drew Lost Points
1/2G  EGGS Benedict 12 10 1 1 21
1B  Birkenhead Col Black 12 10   2 20
2B  Birkenhead Col Blue 12 9   3 18
1/2G  EGGS Sophie 12 8 1 3 17
3B  Papatoetoe HS Boys 12 6 1 5 13
1M  Lynfield Col Green 12 6 1 5 13
3/4G  Papatoetoe HS Girls 12 5   7 10
3/4G  EGGS Azalea 12 5   7 10
2M  Birkenhead Col Gold 12 4 1 7 9
5G  EGGS Brianna 12 3 1 8 7
3M  Lynfield Col Gold 12 3   9 6
6G  St Dominics 12 3   9 6
7G  EGGS Katrina 12 3   9 6
 Teams level on points are ranked by head-to-head results amongst tied teams
 Rankings are for B(oys), G(irls) and M(ixed) competitions

        

Competition Format

  • The Auckland Secondary Schools Curling competition runs on Thursday evenings during Terms 2 and 3
  • Teams will not play every week
  • Teams may be 4, 5 or 6 players – four play at any one time, but we recommend that you have at least five in your team

 

Other key dates


Find us on Facebook
Follow us on twitter

Entries Open

NZ Mixed Doubles
Naseby, 10-13 August
Entries close 19 July

North Island Schools
Auckland, 4-7 September
Entries close 19 July

New Zealand Schools
Auckland, 30 Sep-2 Oct
Entries close 14 August

NZ Senior CCs
Naseby, 8-10 September
Entries close 18 August

NZ Rep Self Nomination
Please complete ASAP

Funding Support

four winds


Performance Brush Co


The Trusts Community Foundation


Lion Foundation


NZ Community Trust


Pub Charity


Otago Community Trust


foundation north logo


Auckland Council


Sport New Zealand

Website support

NZ Curling is grateful to 4success
for their website support

NZ Curling thanks 4success for generous support with website development
Professional Website
Design and Development