Paradice, Avondale

April - October 2017

Auckland Home

Membership and Fees

Honours Board

Four Winds Foundation
Awards

      Spirit of Curling  –  Holly Gosse

Final Standings

A Division

 1    Cleansweep
  Chelsea Farley, Ryan Lewis, Tessa Farley, Kate Smirnova, Lisa Wu, Marie Tsai
2   Rockers
  Iain Craig, Lorne DePape, Rachel Pirie, Gavin Brown, Gillian Craig
3   Stonehenge
  Garion Long, Ben Frew, Kieran Grieve, Keith Bond, Rebecca Treacy
4   Diamonds
  John Allen, Fred Bauer, Beth Gibbs, Earl Irving

B Division

1   5enders
  Brock Jaeb, Anthony Derrick, Ben McCormick, Calum Jacobs, Jordan Atutahi
2   Thistles
  Liz Matthews, Glenys Taylor, Pauline Farra, Christine Bewick, Brittany Taylor
3   House Crashers
  Kenny Williamson, Allan Barclay, Logan Barclay, Jennifer Jack
4   Hacked Off
  Peter Taylor, Ken Clasper, Liz O'Callaghan

C Division

1   Winging It
  Ian Ford, Craig Bickerstaff, Mark Jacobs, Dylan Ford
2   Rock Slide
  Rory Hammond, Brian Peel, Roberta Hammond, John Hammond
3   Team Claire
  Claire Suen, Elizabeth McLean, Brogan Powlesland, Steve McLean, Zoe Breeze

D Division

1   Spare Parts
  Spares – Eleanor Adviento, Paul Bickerstaff, Kieran Ford, Sam Fowler, Vicki Fowler, Dean Fotti, Dave McKean, Jo Olsewski, Martin Reagan, Brett Sargon, Jonah Tan
2   Plan B
  Holly Gosse, Joelle Burt, Andrew Burt, Allen Hsu
3   Icy Death
  Sandra Thomas, Matt Whineray, Ashley Abbott, John Barker

League Round Robin

1   Stonehenge
2   Cleansweep
3   Diamonds

Big End Award

1   5enders – 6 points, Round 7

 

Draw and Results

April – Round 1

 

Sunday 2 & 16 April – Try curling!

Have a Go for new curlers, Training for all curlers

Sunday 23 April – Mini-Spiel

Short social games for all levels, beginner to advanced

Sunday 30 April – Round 1

 5:00pm, Session 1         
SheetTeam12345678Total
B Rock Slide 2 1 3 1 1       8
Team Claire           1     1
C Stonehenge 2 1 2   1 1     7
Winging It       1     3   4
D Cleansweep 1 4 2   1 1   1 11
Spare Parts       1     2   3
 Postponed: Icy Death v Rockers
7:00pm, Session 2         
SheetTeam12345678Total
B Thistles   1 1 3 4   1   10
Diamonds 1         1     2
C 5enders 2   5           7
Housecrashers   3   1 3       7
D Hacked Off     3 2   1 2   8
Plan B 1 1     1       3

 

May – Rounds 2-3

 

Sunday 7 May – Round 2

 5:00pm, Session 1         
SheetTeam12345678Total
A Cleansweep   1 1 2 1 1     6
Thistles 1           1   2
B Rockers 2 1   2   1     6
Hacked Off     1   1   2   4
C Rockslide     3 1 3 4     11
Icy Death 2 1         1   4
D Diamonds   1 1   2 3     7
Housecrashers 2     1         3
 
7:00pm, Session 2         
SheetTeam12345678Total
B 5enders                 9
Plan B                 2
C Winging It 1 1 3 2 1 2     10
Team Claire                 0
D Stonehenge   5             5
Spare Parts 1   4 1         6

 

Sunday 14 May – Round 3

 5:00pm, Session 1         
SheetTeam12345678Total
B Icy Death 1 1 1 1   1 1   6
Winging It         4       4
B Hacked Off 2   0 3 4   3   12
Spare Parts   1       3    
C Stonehenge   3   3         6
Rock Slide 1   1   1 3     6
 
7:00pm, Session 2         
SheetTeam12345678Total
A Team Claire 1 2 1   1       5
5enders       3         3
B Housecrashers                 8
Plan B                 3
C Rockers 1 2     1 3 2   9
Thistles     2 1         3
D Cleansweep 1   2 2 2 1 1   9
Diamonds   3             3

 

Sunday 21 May – no curling

Another booking at Paradice Avondale

Sunday 28 May – no curling

NZ Ice Hockey League at Paradice Avondale

June – Rounds 4-5

 

Sunday 4 & Monday 5 June – NZ Mixed Fours

NZ Mixed Fours Championship at Paradice Avondale

Sunday 11 June – Round 4

 5:00pm, Session 1         
SheetTeam12345678Total
B Stonehenge   1 1   1 1 2   6
Rockers 1     3         4
C Diamonds 3   1 1 1       6
5enders   2       2     4
D Cleansweep 3 2 1 1 2   1 1 11
Rock Slide           1     1
 
7:00pm, Session 2         
SheetTeam12345678Total
A Team Claire   1 1   3 1     6
Icy Death 2     3         5
B Spare Parts 1 4     2   4   11
Winging It     1 1   1     3
C Housecrashers   1 1 1     1   4
Hacked Off 1       1 1     3
D Thistles   1   1 2 3 2   9
Plan B 1   1           2

 

Sunday 18 June – no curling

NZ Ice Hockey League at Paradice Avondale

Sunday 25 June – Round 5

 5:00pm, Session 1         
SheetTeam12345678Total
A Diamonds 2 1     2 2     7
Rock Slide     4 1         5
B Cleansweep 1 1 5 3 1   1 1 13
Plan B           1     1
C Housecrashers 3   1   3       7
Icy Death   2   1   2     5
D Winging It       4 1 2     7
Hacked Off 2 1 1       1   5
 
7:00pm, Session 2         
SheetTeam12345678Total
B Stonehenge     1 3 1 4 1   10
5enders 1 2             3
C Thistles   4   4 2       10
Team Claire 1   2     0     3
D Rockers 1     1 3 2     7
Spare Parts   3 1       2   6
July – Rounds 6-8

 

Sunday 2 July – no curling

NZ Ice Hockey League at Paradice Avondale

Sunday 9 July – Round 6

 5:00pm, Session 1         
SheetTeam12345678Total
A Auckland Adventure group  
B Auckland Adventure group  
C Auckland Adventure group  
 Postponed : Stonehenge v Cleansweep, Team Claire v Plan B, Icy Death v Hacked Off
7:00pm, Session 2         
SheetTeam12345678Total
A Rockers 1       3 1     5
Housecrashers   1 1 2         4
B Spare Parts 1 2   2   1     6
Diamonds     1   1       2
C 5enders   4 1   2 2     9
Thistles 3     2         5
D Winging It   2   1 1 4     8
Rock Slide 2   3           5

 

Sunday 16 July – Round 7

 5:00pm, Session 1         
SheetTeam12345678Total
A Stonehenge 1   2 3   4 2   12
Thistles   2     2       4
B Rock Slide   3     3 1     7
Spare Parts 1   2 1         4
C Plan B   2 2   1 1     6
Icy Death 3     1     1   5
D Cleansweep 3 1   1 1     2 8
Rockers     1     1 1   3
 Postposed: Housecrashers v Team Claire
7:00pm, Session 2         
SheetTeam12345678Total
A Raewyn Smith family  
B Diamonds 1   5 1 3 1     11
Winging It   2             2
C 5enders 2   6   1 1     10
Hacked Off   1   1         2

 

Sunday 23 July – Round 8

 5:00pm, Session 1         
SheetTeam12345678Total
A Hacked Off   4 4 1 1       10
Rock Slide 1         1 1   3
B Spare Parts   4 2 2 1 2 2   13
Team Claire 1               1
C Diamonds 2 2   2   3 1   10
Rockers     4   3       7
D Icy Death 2 3         2   7
Thistles     3 1 1 1   1 7
7:00pm, Session 2         
SheetTeam12345678Total
A Housecrashers 1     1 1       3
Winging It   1 1     1     3
B 5enders 1 3     3 4     11
Cleansweep     2 1         3
C Stonehenge 1   1 4 3 2 1   12
Plan B   3             3
D Empire Electrical group  
E Empire Electrical group  

 

Sunday 30 July – no curling

NZ Ice Hockey League at Paradice Avondale

August – Rounds 9-12

 

Sunday 6 August – Round 9

 5:00pm, Session 1         
SheetTeam12345678Total
A Hacked Off 2       1   3   6
Icy Death   1 1 1   2     5
B Stonehenge 2   1 3     1   7
Housecrashers   0     1 1     2
C Diamonds 0 2   1 4       7
Plan B     2     2     4
D Rockers                 W
Team Claire                 L
 Double Headers : Rockers, Icy Death (game from 30-Apr)
7:00pm, Session 2         
SheetTeam12345678Total
A Thistles 4   4   2 1     11
Spare Parts   2   3         5
B Rockers     2 2   3     7
Icy Death 2 3     2       7
D Rock Slide 1 4 1   1 2     9
5enders       3         3
E Cleansweep   3   3 1 5     12
Winging It 2   1       1   4

 

Sunday 13 August – Round 10

 5:00pm, Session 1         
SheetTeam12345678Total
A Thistles 1 1   1 3   1   7
Rock Slide     1     2     3
B Stonehenge 1 1 1 2   1     6
Diamonds         1   1   2
C Auckland Adventures Group
D Icy Death 1 2 1   3 2 1   10
Spare Parts       2         2
E Auckland Adventures Group
7:00pm, Session 2         
SheetTeam12345678Total
A Cleansweep     3   3 1 2   9
Housecrashers 1 1   1         3
B Hacked Off 3   3       1   7
Team Claire   1   1 1 1     4
C Rockers     4 1 2   1   8
Plan B 1 1       1     3
D 5enders 0 2 1     2 4   9
Winging It       2 1       3

 

Sunday 20 August – Round 11

 5:00pm, Session 1         
SheetTeam12345678Total
B Plan B 2   1 4 3       10
Winging It   2       1     3
B Thistles                 7
Housecrashers                 3
C Cleansweep 1   1   3 1 1   7
Team Claire   1   1         2
 Double headers : Team Claire, Plan B (from 9-Jul)
7:00pm, Session 2         
SheetTeam12345678Total
A Stonehenge 2     2 2 2 3   11
Icy Death   0 2           2
B Diamonds 1 1     1   3   6
Hacked Off     2 1   3     6
C 5enders 3 3   1         7
Spare Parts     2   1 1     4
D Rockers 3   1   4   1   9
Rock Slide   1   3   1     5
E Team Claire       6     1   7
Plan B 1 1 1   2 2     7

 

Sunday 27 August – Round 12

 5:00pm, Session 1         
SheetTeam12345678Total
A Cleansweep     3   3   1 2 9
Hacked Off 1 2   3   1     7
B Diamonds   4 2 1   3     10
Icy Death 3       3       6
C Stonehenge 1     3   3 2   9
Team Claire   3 1   2       6
D Plan B                 W
Spare Parts                 L
E Housecrashers 3 3 1   2 2 1   12
Rock Slide       3         3
Double headers: Stonehenge, Cleansweep (9-Jul), Housecrashers, Team Claire (16 Jul) 
7:00pm, Session 2         
SheetTeam12345678Total
A Rockers 2 2 1 2 3 4     14
5enders                 0
B Stonehenge   1 2 2 1   5   11
Cleansweep 1         1     2
C Housecrashers   1   2 2       5
Team Claire 2   1     2     5
D Thistles     1 1 1 4 1   8
Winging It 3 1             4

 

September – Round 13, Social Spiel

 

Sunday 3 September - Round 13

 5:00pm, Session 1         
SheetTeam12345678Total
A North Island Secondary Schools Final
St Dominics v EGGS Curl Jam
B Housecrashers                 W
Spare Parts                 L
C Rock Slide 1     1 1 3     6
Plan B   1 2           3
D Hacked Off                 9
Thistles                  4
E 5enders                 W
Icy Death defaulted L
 
7:00pm, Session 2         
SheetTeam12345678Total
A Cleansweep                 W
Icy Death defaulted L
B Hacked Off   0   1   2 1   4
Stonehenge 2   1   1       4
C Diamonds 4 1   1   1     7
Team Claire     4   1       5
D Rockers 5 1 2     1 2   11
Winging It       2 2       4

 

Sunday 10 September – Social Spiel

Social night for all players runs for the whole evening, setup from 4:30 pm. Then Mix'n'match teams, short games – and the odd curling challenge thrown in. NO COST to 2017 regulars and spares. Please bring finger food to share between games.

Round Robin Standings

 

Standings

Standings 
RRTeamPlayedWonDrewLostPointsDiv
1 Stonehenge 13 11 2 0 24 A
2 Cleansweep 13 11   2 22 A
3 Diamonds 13 9 1 3 19 A
4 Rockers 13 9 1 3 19 A
5 5enders 13 7 1 5 15 B
6 Thistles 13 7 1 5 15 B
7 Hacked Off 13 6 2 5 14 B
8 Housecrashers 13 5 3 5 13 B
9 Rock Slide 13 5 1 7 11 C
10 Winging It 13 4 1 8 9 C
11 Team Claire 13 3 2 8 8 C
12 Spare Parts 13 4   9 8 D
13 Plan B 13 3 1 9 7 D
14 Icy Death 13 2 2 9 6 D
Detailed Standings 
 Because the composition of Spare Parts teaam is inconsistent:
 - teams drawn to play Spare Parts will be credited with a W if they play their game
 - Spare Parts will also be credited with a W if they win
 - Spare Parts will not be eligible to contest "A" Division playoffs
 Round robin ranking is by head-to-head results amongst tied teams
 Teams ranked 1-4 qualify for A Division playoffs, 5-8 for B, 9-11 for C, 12-14 for D

 

September – Semi-Finals & Finals

ALL SEASON FEES MUST BE PAID before semifinals start.
If you're not sure if all of your team has paid, contact
Treasurer Rachel at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sunday 17 September – Semi-Finals, All Divisions

 5:00pm, Session 1         
SheetTeam12345678Total
A Auckland Adventures Group
  Semi-Final, A Division
B Rockers 2   3 1 1 2     9
Stonehenge   1         2   3
  Semi-Final, C Division
C Winging It                 W
Team Claire                 L
  Semi-Final, B Division
D 5enders 1     1 2       4
Housecrashers   0 2     1     3
E Auckland Adventures Group
7:00pm, Session 2         
SheetTeam12345678Total
  Non-competition
A Winging It 1   1 1 1   1   5
Rock Slide   1       1     2
  Semi-Final, A Division
B Cleansweep 2     3 2       7
Diamonds   0 2     1     3
  Semi-Final, D Division
C Plan B 1   1 1   5     8
Icy Death   2     1       3
  Semi-Final, B Division
D Thistles 3 1   2   3 1   10
Hacked Off     1   1       2

 

Sunday 24 September – Finals, All Divisions

Please feel free to bring finger food to share
"A" Division final is 8 ends, all other games 6 ends
Note the earlier start time for Session 2

 5:00pm, Session 1         
SheetTeam12345678Total
A Training - open to all
  3/4 playoff, A Division
B Stonehenge   1   3 2       6
Diamonds 2   1           3
  Non-competition, C3 v D3
C Team Claire                 W
Icy Death                 L
  3/4 playoff, B Division
D Housecrashers  1 2 2 2 2       9
Hacked Off           1     1
E Auckland Adventures Group
6:30pm, Session 2         
SheetTeam12345678Total
  Final, D Division
A Spare Parts   3 4 1 1       9
Plan B 3         3     6
  Final, A Division
B Cleansweep   1   1 1   5 1 9
Rockers 1   1     3     5
  Final, C Division
C Winging It 1 2       2     5
Rock Slide     2 1 1       4
  Final, B Division
D 5enders 2 1 2 1         6
Thistles         1 1     2

 

October – Mixed Doubles, 21st Dinner and Bonspiel

Sunday 1 October – No club curling

NZ Secondary School Championships at Paradice Avondale

Sunday 8 October – Mixed Doubles

Auckland Mixed Doubles Championship – registration required, $20 / player

Sunday 15 October

No curling

Sat 21 - Mon 23 October – Labour Weekend

21st Jubilee Dinner and Bonspiel – registration required;
you can participate in one or both

 

 


Find us on Facebook
Follow us on twitter

Entries Open

Auckland 21st Jubilee Dinner & Bonspiel
Labour Weekend, register ASAP

NZ Masters Games
Dunedin, 5-7 Feb 2018
Save $30 with Early Bird registration by 30-Nov

MCI Doubles 2018
Fri 23 (noon) - Sun 25 Mar

Funding Support

four winds


Performance Brush Co


The Trusts Community Foundation


Lion Foundation


NZ Community Trust


Pub Charity


Otago Community Trust


foundation north logo


Auckland Council


Sport New Zealand

Website support

NZ Curling is grateful to 4success
for their website support

NZ Curling thanks 4success for generous support with website development
Professional Website
Design and Development